środa, 8 marca 2023

Ze strony internetowej SUM

O jakości kształcenia kadr medycznych. Spotkanie rektorów z ministrem zdrowia.


Opublikowano: 07 marzec 2023
Poprawiono: 07 marzec 2023

Rektorzy uniwersytetów medycznych spotkali się z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Głównym tematem były plany dotyczące finansowania, by zwiększyć możliwości kształcenia jak największej liczby medyków. Minister podkreślił jednak, że celem kierowanego przez niego resortu jest nie tylko zwiększenie liczby lekarzy, ale zapewnienie jak najwyższych standardów nauczania.

- Musimy spowodować, żeby jako pacjenci uzyskać pewność, iż wizyta u lekarza, będzie opierała się na najwyższych standardach dostępnej wiedzy - dodał minister Niedzielski.

Resort chce, by studia medyczne dawały nie tylko dobrą perspektywę finansową, ale też poprawić sytuację młodych pracowoników naukowych. Demografia zaś jest nieubłagana, bo średnia wieku medyków, szeregu specjalności, jest bardzo wysoka i brakuje zastępowalności pokoleń. Wiele ważnych, z punktów widzenia zdrowia pacjentów, są to specjalizacje deficytowe.

Niezwykle ważne są statystki dotyczące nakładów na ochronę zdrowia, a te są obiecujące. Np. na rozbudowę infrastruktury medycznej przeznaczono od 2015 roku 5 mln zł (z 1,5 mld zł ).

Rektorzy wspólnym głosem wyrazili opinię, że wykształcenie większej liczby medyków nie może się odbywać kosztem jakości ich wykształcenia.

Dane wysyłającego
Agata Pustułka


Oczekujemy na konkrety, co się zmieni po tym spotkaniu?

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

A to się zmieni, że SUM otwiera trzeci wydział lekarski, tym razem w Bielsku-Białej.

Profesory z SUM chcą trochę więcej pieniążków zarobić, bo ponoć bieda jest na uniwersytetach, ale to że pomimo tej biedy trzymają się stołków do 70-tki to inna sprawa :)

Sam autor bloga wg polskiego prawa od 4.08.2022 roku nabył prawa do emerytury, ale kupra nie ruszy z tej wg niego "biedaposady".

Oj dziadki i babki wstydu nie macie :) Geriatryk z tych starych uczelni medycznych zrobiliście

Anonimowy pisze...

https://www.mp.pl/kurier/318746,mz-zapowiada-utworzenie-kierunku-lekarskiego-na-politechnice-bydgoskiej-w-2024-r

Proponuję otworzyć na SUM wydział politechniczny dla równowagi, jakaś chemia może, ew. fizyka lub matematyka. Nie bądźmy gorsi.