środa, 9 kwietnia 2014

Stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie homeopatii

Stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie homeopatii

9 komentarze:

Anonimowy pisze...

Czy jest jeszcze jakaś możliwość, by zatrzymać utworzenie kierunku?

Anonimowy pisze...

Artykuł w Medexpress: Tomasz Kobos:

"Nowe dowody na brak skuteczności homeopatii"
Australijscy naukowcy z National Health and Medical Research Council (NHMRC) dokonali metaanalizy badań dotyczących skuteczności homeopatii w leczeniu 68 różnych schorzeń. Wnioski nie pozostawiają złudzeń.
Analiza zatytułowana „Effectiveness of Homeopathy for Clinical Conditions: Evaluation of the Evidence” nie wykazała, aby środki homeopatyczne były skuteczniejsze od placebo. Nie znaleziono podstaw, aby twierdzić, że leczenie homeopatyczne pomaga osobom cierpiącym m.in. na astmę, zapalenie stawów, zaburzenia snu, przeziębienie, grypę, zespół przewlekłego zmęczenia, cholerę, oparzenia czy uzależnienie od heroiny – w sumie 68 przypadłości.
Naukowiec uważa, że zachęcanie pacjentów do przyjmowania preparatów homeopatycznych jest nieetyczne i ma nadzieję, że ten sposób leczenia zostanie raz na zawsze wyeliminowany. Jako immunolog za szczególnie szkodliwe uważa „homeopatyczne szczepionki” zastępujące typowe szczepionki. Dają one złudne poczucie bezpieczeństwa, jednak nie chronią przyjmujących je osób przed zachorowaniem.

Źródła: NHMRC / Guardian Australia / The Independent / Money.pl

Anonimowy pisze...

Wywiad Joanny Szubierajskiej z prof. zw. dr hab. med. Andrzejem Gregosiewiczem."Homeopatia nie ma nic wspólnego z medycyną" – prof. A. Gregosiewicz kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

http://www.medexpress.pl/blog/wywiad-joanny-szubierajskiej-z-prof-zw-dr-hab-med-andrzejem-gregosiewiczem/15183/

Anonimowy pisze...

Jakies stowarzyszenie wystosowuje prośbą o interwencje w sprawie prób utworzenia kierunku studiów podyplomowych z zakresu „homeopatii” na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

http://www.wykop.pl/ramka/1942752/powstrzymajmy-slaski-uniwersytet-medyczny-przed-homeopatia/

Anonimowy pisze...

Naczelna Izba Lekarska pisze pisma protestujące, ale dlaczego np. Okręgowa Izba Lekarska nie zajmuje się "gabinetami homeoterapii", które istnieją na śląsku i są prowadzone przez lekarzy medycyny ?

Anonimowy pisze...

Przez profesorów ŚUM również...

Anonimowy pisze...

bo w życiu liczy się coś więcej "... Niż mędrca szkiełko i oko"

Anonimowy pisze...

Dlaczego Śląska Izba Lekarska nie wszczyna postępowań wobec lekarzy, którzy w nazwie gabinetu mają 'gabinet homeopatii' , skoro jest to niezgodne z KEL ?

Anonimowy pisze...

Bo w Polsce, na nieszczęście, "Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko".