Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Zapraszam do lektury książki o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w naszej Uczelni w latach 1980-81. To był niezwykle dynamiczny okres polskie...
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1982 r). W roku 1980 był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów Ś.A.M. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. Przez służbę bezpieczeństwa scharakteryzowany jako: „...inicjator i założyciel NZS-u, aktywny uczestnik wielu negatywnych inicjatyw politycznych...”
Od 1994 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym S.U.M. Jest specjalistą chorób wewnętrznych (1989 r.). W roku 1993 uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2000 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. ”Pomiary ilościową metodą ultradźwiękową osób zdrowych (dzieci, kobiet i mężczyzn), kobiet w okresie pomenopauzalnym poddanych hormonalnej terapii zastępczej oraz kobiet i mężczyzn z przebytymi złamaniami o charakterze atraumatycznym: analiza oparta na grupie 3566 przypadków”. W 2001 roku był inicjatorem powstania Zakładu Chorób Metabolicznych Kości (pierwszego w kraju) oraz stworzył autorski program nauczania studentów medycyny w ramach zajęć z chorób wewnętrznych. W latach 1997-2023 opublikował w renomowanych periodykach medycznych, takich, jak: Journal of Bone and Mineral Research, Bone, Osteoporosis International, Maturitas, British Journal of Radiology, Journal of Clinical Densitometry, Ultrasound in Medicine and Biology, Dentomaxillofacial Radiology, Clinical Rheumatology, International Journal of Clinical Practice, Hormone and Metabolic Research, Journal of Bone Mineral Metabolism, Journal of Pediatrics Orthopaedics, Diabetologia, Medical Hypotheses, Gynecological Endocrinology, BMC Musculoskeletal Disorders, Journal of Ultrasound, Obesity Surgery, International Journal Journal of Surgery, Endokrynologia Polska, Public Health Nutrition, Climacteric, Journal of Musculoskeletal and Neuronal Interactions, Archives of Medical Sciences, Annals of Agric and Environmental Medicine, Journal of Human Health, Population and Nutrition, Aging Clin Exp Res, Adv Clin Exp Med i Information Sciences 1234 oryginalne prace. W 2024 roku nagrodzony Nagroda Ministra za całokształt dorobku. Łączny Impact Factor prac pełnotekstowych wynosi 398,256 (wg danych Biblioteki Głównej SUM, 09.11.2023), liczba cytowań 2405 i współczynnik Hirscha 27 (wg bazy Scopus z 17.11.2024). W 2003 roku uzyskał tytuł profesora, a w 2004 roku stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 2010 profesora zwyczajnego. Pod jego kierunkiem 20 osób uzyskało stopień doktora nauk medycznych. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe przez Rektora S.U.M., a w 2004 i 2006 r. jego prace naukowe zostały wyróżnione Nagrodą Naukową Ministra Zdrowia. Jest organizatorem i kierownikiem naukowym podyplomowych kursów szkoleniowych dla lekarzy z zakresu chorób metabolicznych kości, ekspertem programu Horyzont 2020 oraz był ekspertem Unii Europejskiej w V, VI i VII Programie Ramowym. Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest żonaty, ma dwóch synów, żona Bogna jest profesorem medycyny, a jego hobby to narciarstwo zjazdowe i turowe oraz rower.
9 komentarze:
Czy jest jeszcze jakaś możliwość, by zatrzymać utworzenie kierunku?
Artykuł w Medexpress: Tomasz Kobos:
"Nowe dowody na brak skuteczności homeopatii"
Australijscy naukowcy z National Health and Medical Research Council (NHMRC) dokonali metaanalizy badań dotyczących skuteczności homeopatii w leczeniu 68 różnych schorzeń. Wnioski nie pozostawiają złudzeń.
Analiza zatytułowana „Effectiveness of Homeopathy for Clinical Conditions: Evaluation of the Evidence” nie wykazała, aby środki homeopatyczne były skuteczniejsze od placebo. Nie znaleziono podstaw, aby twierdzić, że leczenie homeopatyczne pomaga osobom cierpiącym m.in. na astmę, zapalenie stawów, zaburzenia snu, przeziębienie, grypę, zespół przewlekłego zmęczenia, cholerę, oparzenia czy uzależnienie od heroiny – w sumie 68 przypadłości.
Naukowiec uważa, że zachęcanie pacjentów do przyjmowania preparatów homeopatycznych jest nieetyczne i ma nadzieję, że ten sposób leczenia zostanie raz na zawsze wyeliminowany. Jako immunolog za szczególnie szkodliwe uważa „homeopatyczne szczepionki” zastępujące typowe szczepionki. Dają one złudne poczucie bezpieczeństwa, jednak nie chronią przyjmujących je osób przed zachorowaniem.
Źródła: NHMRC / Guardian Australia / The Independent / Money.pl
Wywiad Joanny Szubierajskiej z prof. zw. dr hab. med. Andrzejem Gregosiewiczem."Homeopatia nie ma nic wspólnego z medycyną" – prof. A. Gregosiewicz kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
http://www.medexpress.pl/blog/wywiad-joanny-szubierajskiej-z-prof-zw-dr-hab-med-andrzejem-gregosiewiczem/15183/
Jakies stowarzyszenie wystosowuje prośbą o interwencje w sprawie prób utworzenia kierunku studiów podyplomowych z zakresu „homeopatii” na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.
http://www.wykop.pl/ramka/1942752/powstrzymajmy-slaski-uniwersytet-medyczny-przed-homeopatia/
Naczelna Izba Lekarska pisze pisma protestujące, ale dlaczego np. Okręgowa Izba Lekarska nie zajmuje się "gabinetami homeoterapii", które istnieją na śląsku i są prowadzone przez lekarzy medycyny ?
Przez profesorów ŚUM również...
bo w życiu liczy się coś więcej "... Niż mędrca szkiełko i oko"
Dlaczego Śląska Izba Lekarska nie wszczyna postępowań wobec lekarzy, którzy w nazwie gabinetu mają 'gabinet homeopatii' , skoro jest to niezgodne z KEL ?
Bo w Polsce, na nieszczęście, "Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko".
Prześlij komentarz