Pomoc dla Ukrainy

To jest też moja wojna

Stowarzyszenie Pokolenie ING Bank Śląski: 46 1050 1214 1000 0023 2833 5191

Witajcie!! Zapraszam wszystkich na fb Pokolenia. Będziemy dokładnie informować o wszystkich przedsięwzięciach. Proszę o pilne wpłaty bo na granicy w Krościenku dramat i z samego rana trzeba kupić pampersy, soczki dla dzieci itp. Równocześnie prośba o dokładne czytanie naszych komunikatów na fb bo nie możemy się rozjeżdżać w działaniu. Jesteśmy w stałym kontakcie z zarządzaniem kryzysowym wojewody i pogranicznikami. Wiemy co jest potrzebne. Dzisiaj bus od nas był po ukraińskiej stronie, mamy grubo ponad setkę wolontariuszy, jutro zaczniemy uruchamiać punkty w 15 miastach. Musimy działać sensownie i rozważnie żeby pomagać, a nie po to żeby mieć satysfakcję. Poniżej tekst z fb.

Wracamy!! Od dawna nie uruchamialiśmy fb, ale Putin i jego agresja na Ukrainę zmusza nas do działania. Dlatego wracamy, bo to też jest nasza wojna. Ukraina krwawi, Ukraina walczy. Prezydent Zeleński przejdzie do historii jako bohater. Na naszych oczach zmienia się cały współczesny świat. Musimy sobie uświadomić, że tam giną ludzie, którzy walczą też o nasze bezpieczeństwo. Tę wojnę musimy wygrać, wszyscy razem, dla nas, naszych dzieci, wnuków i w imię zwykłej przyzwoitości. Dlatego bardzo proszę wszystkich o pomoc. Ogłaszamy zbiórkę, która pójdzie w dwóch kierunkach- pomoc dla armii ukraińskiej czyli kamizelki kuloodporne, hełmy i wszystko co służy do obrony, a nie jest bronią i nade wszystko na zestawy medyczne dla żołnierzy. Jeżeli ktoś chce dawać pieniądze na broń, to postaram się jutro podać właściwe konto, ale my się tym nie zajmujemy. Drugi kierunek to pomoc humanitarna dla uchodźców i ludności cywilnej na Ukrainie. W tym momencie mamy zamówienia od konkretnych ludzi na ponad 500 kamizelek i hełmów- to są już kwoty milionowe. Po kilka razy dziennie będę się starał dawać wpisy i informować o naszych działaniach. Precz z komuną.

środa, 29 września 2010

SYMBOLE NARODOWE

Byłem niedawno świadkiem pewnego epizodu z udziałem Amerykanina. W czasie pobytu w Polsce przekazał on swym polskim znajomym flagę amerykańską, która miała zostać umieszczona na drewnianej wieży stojącej nieopodal domu. Gdy podawał ją właścicielowi domu ten tak nieszczęśliwie ją odebrał, że jeden koniec flagi zetknął się z powierzchnią ziemi. Wywołało to gwałtowną reakcję Amerykanina, który szybko schylił się by podnieść flagę z ziemi. Widząc pewne zdziwienie ze strony Polaka wytłumaczył zaraz, że flaga to dla każdego Amerykanina świętość i w żadnym wypadku nie powinna znaleźć się na ziemi, nawet przypadkowo.
Ta sytuacja skłania do refleksji; czy my, Polacy mamy podobny stosunek do naszych symboli narodowych np. flagi państwowej? Niestety tak nie jest, tradycje narodowe są raczej spychane na margines, proszę spojrzeć na nasze domy w dniu świąt państwowych, tylko na nielicznych z nich znajdują się flagi narodowe. Patriotyzm ma dziś inne znaczenie, naszą uwagę skupiają wydarzenia bieżące, bliższa staje się „europejskość” niż własna, polska tożsamość. Nie sądzę by istniała sprzeczność między szanowaniem tradycji narodowej, a udziałem w życiu całego kontynentu, ale widzę zachwianie tej proporcji. Nie jest „trendy” okazywanie uczuć patriotycznych, przewaga opcji „europejskiej” jest w naszym życiu publicznym coraz wyraźniejsza.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Skoro państwo (i uczelnia publiczna, która jest jego instytucją) traktuje nas jak najgorzej, to dlaczego my mamy być naiwnymi biedakami-patriotami ?

Anonimowy pisze...

coż, taki rodzaj patriotyzmu,o jakim Pan Profesor pisze, nieco trąci poczuciem humoru w-znakomitym skądinąd- stylu Monty Pythona. Myślę,że należy zachować zdrowy rozsądek!!!

Anonimowy pisze...

,,Patriotyzm ma dziś inne znaczenie,,- napisał Pan, Profesorze. Patriotyzm ma zawsze to samo znaczenie, niezależnie od czasów w jakich żyjemy.To brak patriotyzmu jest zatrważający. Patriotyzm jak dekalog wyznacza hierarchię wartości, czyli mówi nam co jest ważne, ważniejsze i najważniejsze. Tylko ludzie logicznie myślący, niezależnie od stanu posiadania, bogaty,czy biedny, wykształcony czy nie wykształcony, wiedzą jak być patriotą.Powyższe komentarze świadczą o tym jak bardzo ubogi jest stan ducha ludzi wypowiadających takie słowa, myślę, że dlatego nie podpisali się pod komentarzem, taka wypowiedź to po prostu wstyd. A co ma do tego uczelnia lub humor w stylu Monty Pythona?.Pomieszanie pojęć.
Danuta Jarosz

Anonimowy pisze...

Patriotyzm to np. uczestniczenie w wyborach czy uczciwość, a nie puste gesty.
Jasne,łatwiej- i bardziej widowiskowo- jest oscentacyjnie czcić flagę, niż być uczciwym człowiekiem. Co z tego,że wywieszę flagę na Święto Niepodległości, jeżeli wyłudzam rentę? to właśnie jest poczucie humoru w stylu Monty Pythona!