Pomoc dla Ukrainy

To jest też moja wojna

Stowarzyszenie Pokolenie ING Bank Śląski: 46 1050 1214 1000 0023 2833 5191

Witajcie!! Zapraszam wszystkich na fb Pokolenia. Będziemy dokładnie informować o wszystkich przedsięwzięciach. Proszę o pilne wpłaty bo na granicy w Krościenku dramat i z samego rana trzeba kupić pampersy, soczki dla dzieci itp. Równocześnie prośba o dokładne czytanie naszych komunikatów na fb bo nie możemy się rozjeżdżać w działaniu. Jesteśmy w stałym kontakcie z zarządzaniem kryzysowym wojewody i pogranicznikami. Wiemy co jest potrzebne. Dzisiaj bus od nas był po ukraińskiej stronie, mamy grubo ponad setkę wolontariuszy, jutro zaczniemy uruchamiać punkty w 15 miastach. Musimy działać sensownie i rozważnie żeby pomagać, a nie po to żeby mieć satysfakcję. Poniżej tekst z fb.

Wracamy!! Od dawna nie uruchamialiśmy fb, ale Putin i jego agresja na Ukrainę zmusza nas do działania. Dlatego wracamy, bo to też jest nasza wojna. Ukraina krwawi, Ukraina walczy. Prezydent Zeleński przejdzie do historii jako bohater. Na naszych oczach zmienia się cały współczesny świat. Musimy sobie uświadomić, że tam giną ludzie, którzy walczą też o nasze bezpieczeństwo. Tę wojnę musimy wygrać, wszyscy razem, dla nas, naszych dzieci, wnuków i w imię zwykłej przyzwoitości. Dlatego bardzo proszę wszystkich o pomoc. Ogłaszamy zbiórkę, która pójdzie w dwóch kierunkach- pomoc dla armii ukraińskiej czyli kamizelki kuloodporne, hełmy i wszystko co służy do obrony, a nie jest bronią i nade wszystko na zestawy medyczne dla żołnierzy. Jeżeli ktoś chce dawać pieniądze na broń, to postaram się jutro podać właściwe konto, ale my się tym nie zajmujemy. Drugi kierunek to pomoc humanitarna dla uchodźców i ludności cywilnej na Ukrainie. W tym momencie mamy zamówienia od konkretnych ludzi na ponad 500 kamizelek i hełmów- to są już kwoty milionowe. Po kilka razy dziennie będę się starał dawać wpisy i informować o naszych działaniach. Precz z komuną.

poniedziałek, 20 listopada 2017

O pracy lekarskiej słów kilka

Gdy zaglądamy na strony ogłoszeń w prasie lekarskiej widzimy mnóstwo ofert pracy. Dotyczą w zasadzie wszystkich specjalności lekarskich choć są pewne dziedziny znacznie bardziej poszukiwane. To widoczny objaw niedoboru lekarzy. Jeszcze bardziej może dziwić liczba ogłoszeń ze szpitali, brakuje chętnych do pracy w zasadzie we wszystkich specjalnościach. Znam pewien szpital, w którym od dawna nie ma ordynatora, a miesięczne wynagrodzenie znacznie przekraczające 10.000 zł na netto nie jest atrakcyjne. Wydaje się, że właśnie szpitale najszybciej odczują lukę pokoleniową. Praca w szpitalu, odpowiedzialna, pod presją, z dyżurami, w obliczu coraz nowszych pomysłów natury biurokratycznej jest coraz mniej atrakcyjna.
Ale gdzie i kiedy ma się wyszkolić młody lekarz jak nie w szpitalu, w izbie przyjęć lub na dyżurach?
Ale dziś dryfujemy, jako całość grupy zawodowej, w kierunku łatwego zarobku przy mniejszej odpowiedzialności, a powodzeniem cieszą się różne podspecjalizacje gwarantujące łatwiejsze życie…
Trudno mieć pretensje do młodszych kolegów szukających swej drogi życiowej, niemniej widać pewne pęknięcie na wizerunku naszej grupy zawodowej.
Słowa: powołanie, misja, pasja gdzieś znikają...
A gdzie jest polityka prozdrowotna państwa? Praca w szpitalu powinna być odpowiednio wyżej wynagradzana, inaczej kolejne oddziały będą zamykane…
I druga bulwersująca sprawa. Skoro nam brakuje specjalistów dlaczego tak trudno jest otrzymać (a może raczej: zdobyć) miejsce specjalizacyjne? To jest dla mnie całkowicie niezrozumiałe, może ktoś czytający te słowa wyjaśni dlaczego tak się dzieje?

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Sprawa jest wbrew pozorom bardzo prosta. Człowiek jest z natury istotą leniwą i jeśli tylko może, będzię szedł przez życie po najmniejszej linii oporu. Nie ma się co dziwić młodym lekarzom, że wybierają specjalizację, które dają im większe szanse na godne życie. Bardzo dużo mówi się o "powołaniu" w naszym zawodzie. Wymaga się od nas empatii, poświęcenia i pracy ponad własne możliwości. Jednocześnie przez ostatnie dziesięciolecia ustawodawcy systematycznie niszczyli nasz zawód sprowadzając go do roli świadczeniodawcy i poddali brutalnej grze wolnego rynku. O tym, jaki jest odbiór społeczny naszego zawodu przekonaliśmy się boleśnie na własnej skórze podczas ostatniego strajku rezydentów. Skala nienawiści jaka została wylana w mediach i internecie pod naszym adresem osiągnęła niewyobrażalny do tej pory rozmiar.Co zrobili wówczas politycy (w głównej mierze odpowiedzialni za obecny stan polskiego systemu ochrony zdrowia)??? Obóz rządzący zamiast studzić emocje szczuł nas jeszcze bardziej, a opozycja wciągnęła nas w swoją gre polityczną. "Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę" jak mówi stare porzekadło. Tym bardziej nie ma się co dziwić młodym, że wybierają specjalizacje wymagające mniejszych poświęceń, dające wyższe zarobki i związane z mniejszą odpowiedzialnością. Wszyscy dobrze wiemy, że obecnie takie specjalności jak chirurgia czy interna (niegdyś najbardziej prestiżowe i pożądane przez młodych adeptów) ustępują obecnie pola np. dermatologii przy całym szacunku do tej dziedziny. Rolą decydentów w obecnej sytuacji powinno być stworzenie "konkretnego" systemu zachęt oraz rozwiązań systemowych, które przywróciłyby należne miejsce tym specjalizacjom. Posta tego piszę z pozycji lekarza stażysty, więc poruszonym przez Pana Profesora tematem jestem żywo zainteresowany.
Pozdrawiam
Kacper Niziński