poniedziałek, 17 maja 2010

Kalendarium wydarzeń w Śląskim Uniwersytecie Medycznym: maj 2009 – maj 2010

Poniższe informacje miałem zamiar przedstawić na posiedzeniu Rad Wydziałów 12 maja, ale na skutek uniemożliwienia dyskusji przez władze uczelni nie było to możliwe. Przygotowałem prezentację multimedialną, w której znajdowały się także inne informacje wymagające bieżącego komentarza zatem niniejsze kalendarium jest nieco okrojone.

Miałem nadzieję na merytoryczną dyskusję, ale takowa w naszej uczelni nie jest aktualnie prowadzona. Na szczęście istnieje Internet, a tam (na razie?) cenzura nie sięga. Ożywiona dyskusja wyrażająca się dużą liczbą komentarzy musi na razie wystarczyć, ale prawdziwa dyskusja powinna toczyć się „na żywo”.

Maj 2009

 • SUM zajmuje 9. miejsce wśród polskich uczelni medycznych (poprzednio miejsce 4.) według rankingu Rzeczpospolitej i Perspektyw
 • Początek konfliktu związanego z planami przeniesienia Katedr i Klinik Alergologii i Endokrynologii z Zabrza do Katowic

Czerwiec 2009

 • Wobec braku dialogu w uczelni do gry włącza się Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego.

Lipiec 2009

 • Odwołanie dr M. Czekaja, przewodniczącego komitetu strajkowego z funkcji zastępcy ordynatora oddziału anestezjologii.
 • Dyrektor szpitala wyrzuca z pracy dr M. Czekaja na podstawie zarzutów dyscyplinarnych.
 • Toczy się sprawa sądowa z powództwa dr Czekaja.
 • Pani Rektor Prof. E. Małecka-Tendera podejmuje decyzję o przeniesieniu Klinik do Katowic.
 • Równolegle toczą się negocjacje w Urzędzie Wojewódzkim m. Katowice z udziałem negocjatora ministerialnego, v-ce Wojewody, władz uczelni oraz przedstawicieli pracowników szpitala.
 • Decyzja o przeniesieniu Klinik zostaje podjęta z naruszeniem obyczaju akademickiego – brak opinii Senackiej Komisji ds. Szpitali Klinicznych.

oraz

 • z naruszeniem prawa – brak opinii Senatu co wynika z zapisu Ustawy.

Wrzesień 2009

 • Wyniki Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego: Stomatolodzy uzyskali 6. miejsce na 10 wydziałów w kraju.

Październik 2009

 • Wyniki Lekarskiego Egzaminu Państwowego: Lekarze uzyskali 7. miejsce na 11 uczelni w kraju.
 • Prof. J. Dzielicki wygrywa sprawę sądową z dyrektorem SK-1 dotyczącą jego zatrudnienia w tym szpitalu klinicznym. Dyrektor odwołuje się od tego wyroku.

Listopad 2009

 • Z uczelni odchodzi wybitny okulista Prof. dr hab. Edward Wylęgała.

Listopad – grudzień 2009

 • Kolejne odsłony konkursu na stanowisko kierownika Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Katowicach.
 • Prof. J. Dzielicki uzyskuje prawomocny wyrok sądowy nakazujący przywrócenie do pracy na poprzednie stanowisko.

Styczeń 2010

 • Dyr. SK-1 w Zabrzu A. Drybański wyznacza Prof. Dzielickiemu inne miejsce pracy.
 • Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Prof. W. Król ignoruje decyzję komisji konkursowej w sprawie wyboru kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Traumatologii i Wad Rozwojowych co jest sprzeczne z interpretacją prawa wg orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
 • Granty naukowe polskich uczelni medycznych – wyniki aktualnego konkursu.
Uczelnia Medyczna

w Polsce

Liczba wniosków

Złożonych

Liczba wniosków finansowanych
Poznań7634
Warszawa8026
Łódź8422
Gdańsk7020
Lublin3818
Białystok2214
Szczecin4013
Wrocław3811
Katowice163


Luty 2010

Wyniki Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego

 • Absolwenci – lekarze 4. miejsce
 • Absolwenci – lekarze po stażu 7. miejsce
 • Stomatolodzy – ostatnie, 10. miejsce

Marzec 2010

  • Sprawa uniemożliwienia pracy na rzecz pacjentów przez Prof. J. Dzielickiego trafia za pośrednictwem ogólnopolskiego programu „Celownik” do opinii publicznej w całym kraju.

Kwiecień 2010

  • Prof. J. Dzielicki – mimo prawomocnego wyroku sądu RP – nie wraca na swoje miejsce pracy w SK-1.
  • Rada Wydziału Lekarskiego w Zabrzu zdecydowaną większością głosów (2/3) odrzuca wynik komisji konkursowej na stanowisko kierownika Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej.

Od ponad roku stanowisko kierownicze w tej katedrze pełni adiunkt.

Maj 2010

 • Na wspólnym posiedzeniu Rad Wydziałów uniemożliwiono zabranie głosu obecnym na sali, spotkanie skończyło się monologiem władz, nie licząc dramatycznej wypowiedzi Profesora Dzielickiego.

Model „akademickości” stoczył się na samo dno…

 • SUM zajmuje 9. miejsce wśród polskich uczelni medycznych według rankingu Rzeczpospolitej i Perspektyw.

6 komentarze:

Anonimowy pisze...

W obliczu tych wszystkich spraw na miejscu ówczesnych władz a szczególnie JM Rektor podałbym sie do dymisji albo próbowałbym natychmiast cos zmienić i odzyskac dobre imię-tylko nie wiem czy ta pani to potrafi.Nie widziałem nigdy aby kogoś przyjmowała i wysłuchała a co dopiero pomogła. Na co liczy?na taczkę?co myśli i podpowiada jej mąż? spaliłbym sie ze wstydu...

Anonimowy pisze...

Dziwię się, że nie ma uwag dotyczących treści Kalenadarium wg Profesora Pluskiewicz. Przecież pokazało ono zupełnie inny obraz minionego roku w uczelni, autor przypomniał te wydarzenia, które władze chcą wstydliwie ukryć. Gratulacje za takie ujęcie, ale pewnie jest wiele innych wydarzeń, które umknęły uwadze Pana oraz innych obserwatorów. Mam przemożne poczucie, że przyszłość pokaże nam znacznie czarniejszy obraz nie się filozofom śniło...

Anonimowy pisze...

Model akademickości stoczył sie na samo dno - wszystkiemu winna jest pycha, zarozumiałość, nie przestrzeganie prawa i antypracownicze posunięcia władz. Efekt murowany. Podobno wyniki za I kwartał br w nauce są jeszcze gorsze. Uczelnia leci w dół na łeb na szyję. A władze o podwyżkach na razie milczą. Kuraszewska nie wyznaczyła nawet terminu spotkania ze związkami, które wysunęły swoje propozycje. Zwłoka działa przeciwko pracownikom. Podwyżek nie dają, ale rozważają możliwość nie wyrażania zgody na dodatkowe etaty bez wysokiego dorobku naukowego. To jak ten asystent ma pracować, pisać publikacje i utrzymać siebie i rodzinę za 1700 zł? Trzeba dodać, że są to ludzie z wysokimi kwalifikacjami. A wszystkie posunięcia i zamiary władz zmierzają w kierunku odbierania pieniędzy i dodawania pracy (zwiększonych wymagań). Ciekawe jaki to da efekt w dłuższym okresie czasu. Wiemy, że władze mają górne stawki i górne dodatki funkcyjne. "Rząd się sam wyżywi."

Anonimowy pisze...

Odpowiedż dla osoby z 22:35. Te fakty znane są osobom czytającym ten blog i były już wielokrotnie komentowane właśnie na tym blogu.Można jeszcze umieścić w tym kalendarium wielokrotne łamanie prawa przez władze, rozmijanie się z obowiązującymi przepisami oraz bezkarność w tym zakresie. Nic dla nich nie znaczy wykładnia Trybunału Kostytucyjnego oraz wyroki sądów i zapisy ustawowe. Nie liczą się z Senatem, ani komisjami, które same powołały. Po to żeby krzywdzić ludzi łamią prawo i są bezkarne. To właśnie jest najgorsze.

Anonimowy pisze...

Zapomniał Pan o kontroli NIK w Ochojcu. Tyle nerwowych chwil i przykrych słów pod adresem kontrolowanych pracowników i kierowników, zwolnienia .....i nagle cisza......nawet pokontrolnego sprawozdania nie ma.

Anonimowy pisze...

W jak ogromnej sprzeczności pozostaje to co podały rektorka z dziekanami na wspólnym posiedzeniu RW z kalendarium minionego roku przedstawionym przez Pana Profesora.
Wystarczy tylko pobieżna analiza oraz rankingi zewnętrzne i wyniki aktywności naukowej aby stwierdzić, że władze sieją propagandę sukcesu. Jesteśmy oszukiwani na każdym kroku. W takich warunkach dobra i rzetelna praca jest wykluczona. A władzom policzki powinny płonąć ze wstydu.