poniedziałek, 16 lutego 2009


fot. Katarzyna Prokuska


12 lutego odbyła się uroczysta gala, na której ogłoszono oficjalne wyniki konkursu na blog roku 2008. Zwyciężył blog prowadzony przez młodą dziewczynę (http://mojtata.blog.onet.pl), najlepszym w powszechnym głosowaniu sms-owym blogiem został blog redaktora Michalkiewicza (http://www.michalkiewicz.blog.onet.pl), a w kategorii blogów młodzieżowych do 16 lat wygrał blog http://marcinmalik.blog.onet.pl.

Wyboru bloga roku oraz najlepszych blogów w poszczególnych kategoriach dokonali jurorzy. Nie obyło się tu bez dziwnych werdyktów, np. blog Michalkiewicza, który zdobył pierwsze miejsce w kategorii „polityka” nie zmieścił się w trójce najlepszych blogów. Nic dziwnego bo jurorem był Jacek Żakowski daleki od poglądów autora. Ale czy można tak bardzo manipulować wynikami? Takie zwyczaje lekceważenia opinii szerokich kręgów już znamy z minionej epoki, z której J. Żakowski widać jeszcze nie wyszedł…

W III etapie konkursu już nie można było nic zmanipulować i zasłużenie wygrał Michalkiewicz.

Ciekawa była wypowiedź 15-latka z Wrocławia, Marcina Malika. W zaskakująco dojrzały sposób opisał o czym traktuje jego blog; dotyczy świata polityki, czyli bagna jak ujął autor. Otrzymał gromkie brawa.

Tu chciałbym opisać mały incydent z udziałem J. Senyszyn, posłanki na Sejm RP, która wolą J. Żakowskiego zwyciężyła wśród blogów politycznych. Po uroczystości wręczenia nagród był bankiet. Wszyscy spokojnie stali w kolejce, gdy nagle przede mną pojawiła się pani poseł i jak gdyby nigdy nic zaczęła sobie nakładać na talerz potrawy. Zapytałem się dlaczego nie stoi jak inni i usłyszałem, że kobiety w ciąży nie muszą czekać! Na moją uwagę, że nie jest niestety w tym wieku, że kompromituje siebie i klasę polityczną, i jest takim właśnie typowym przedstawicielem „bagna” wg słów Marcina Malika udawała nie słyszy, ale już się nie uśmiechała. Na scenie, gdy pani profesor odbierała nagrodę była „klasa”, a za chwilę zobaczyliśmy prawdziwe oblicze czołowej posłanki SLD.

Oj, daleka droga czeka pokolenie Malika i jego rówieśników!

I na koniec parę uwag ogólnych dotyczących blogów, jako zjawiska. Do konkursu zgłoszono 9132 blogi, a pewnie jest ich w Polsce wielokrotnie więcej. Mają bardzo różny charakter, styl, poziom, dotyczą chyba wszelkich możliwych sfer życia. To fenomen, można dzielić się z innymi ludźmi, nawet z drugiego końca świata swoimi poglądami, pasjami, uwagami. Internet dosłownie łączy ludzi.

W czasie głosowania zebrano kwotę ponad 43.000 zł dzięki czemu pokryte zostaną koszty pobytu na turnusach rehabilitacyjnych grupy dzieci z porażeniem mózgowym.

Na mój blog wysłano kilkaset sms-ów, wszystkim dziękuję w imieniu własnym oraz chorych dzieci.

0 komentarze: