czwartek, 20 czerwca 2024

O systemie (?!) polskiej nauki

Rozważając różne aspekty funkcjonowania systemu polskiej nauki nie sposób pominąć kwestii finansowych. Bez środków finansowych na badania nauka nie może istnieć. Co więcej, postęp nauki wymaga coraz większych środków na badania. Oczywiście, same pieniądze nic nie znaczą, najważniejsi są ludzie, ambitni badacze gotowi na podjęcie każdego wyzwania. A kto jest motorem postępu, kto wykonuje mrówczą pracę "u podstaw"? Tę rolę pełnią młodzi ludzie, to esencja nauki i nadzieja na przyszłość. Jest oczywiste, że wiodąca rola w kreowaniu nauki, w wytyczaniu kierunków rozwoju przypada liderom nauki, doświadczonym badaczom, profesorom, kierownikom katedr i zespołów badawczych. Młodzi badacze zasługują na wszelkie wsparcie i pomoc. W tym celu są rozpisywane także konkursy dedykowane specjalnie dla tej grupy badaczy. Jednym z nich był projekt Sonata, w ramach którego o finansowanie projektu badawczego mogły ubiegać się osoby posiadające stopień doktora, uzyskany w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Czyli to ścieżka dla młodych naukowców, już z pewnym dorobkiem i dalszymi planami rozwoju. W ostatnim konkursie 7 (słownie siedem!) wniosków w skali kraju uzyskało finansowanie. To wygląda na niesmaczny żart, jak ma wyglądać rozwój młodych ludzi przy takim niskim poziomie finansowania?! To raczej ścieżka prowadząca do zniechęcenia o aplikowanie o granty badawcze. W mojej ocenie to sytuacja skandaliczna, nie do zaakceptowania. Wymagania tak, możliwości nie! To droga donikąd..

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Polecam link poniżej. Pokazuje, że nasza uczelnia jest jak przysłowiowy "Titanic". Orkiestra rektorów gra, a statek uczelnia idzie na dno. Spadek z 16 (max) na 35 obecnie pozycję. Co więcej, jesteśmy na ostatniej pozycji wśród uczelni medycznych.
Proponuję przyjmować jeszcze więcej kiepskich studentów, puszczać wszystkich na zaliczeniach i egzaminach, zachować skostniały system nagradzania, a utwierdzimy się bezpiecznie na ostatniej pozycji wśród uczelni.

https://2024.ranking.perspektywy.pl/university/3889/1

Anonimowy pisze...

Celny komentarz. Jesteśmy zmuszani do włażenia studentom do "czterech liter". Poziom jest dramatyczny, a jak się nie nauczą to pyskują, że i tak musimy obniżyć poziom. Uczelnia przerobiona jest obecnie na przedszkole i podstawówkę.
I kretyńska filia w Bielsku Białej.

Anonimowy pisze...

Zgadzam się z poprzednimi komentarzami w stu procentach. Przykro, że tak sie dzieje. Mlodzież jest za bardzo roszczeniowa i za mało pracowita. Uważa, że wszystko ma przychodzić łatwo. A to oznacza, że doszlusowała do młodzieży Zachodu. Nic dobrego to nie wróży. Jednostek odmiennych od tego wzorca jest niewiele i w nich nadzieja.