niedziela, 27 grudnia 2020

Podsumowanie roku 2020

Rok 2020 był wyjątkowy i zasługuje na skreślenie paru słów podsumowania. 

Z pewnością najważniejszym wydarzeniem była wciąż trwająca pandemia. Słowa SARS-COV 2 i COVID-19 wejdą na trwale do annałów historii świata. Nie była to pierwsza tego rodzaju sytuacja ale prawdopodobnie skala zjawiska i skutki jakie będziemy odczuwać długie lata nie mają precedensu w historii ludzkości. Rozwój cywilizacyjny przyczynił się do błyskawicznego rozprzestrzenienia się pandemii dosłownie na każdy zakątek świata. Zapoczątkowali to Chińczycy, który w styczniu masowo wyruszyli w świat. Najwięcej przybyło ich do północnych Włoch gdzie pandemia najwcześniej zaczęła zbierać swe śmiertelne żniwo. Trudno dziś wyrokować jak się dalej potoczą sprawy, niemniej z pewnością powrót do stanu sprzed pandemii będzie trudny i może zająć nawet wiele lat (lub jak twierdzą inni, nigdy ludzkość nie będzie taka sama jak wcześniej). 

Uczelnie nie są oderwane od rzeczywistości i musiały być podjęte działania dostosowujące tryb pracy do nowej rzeczywistości. Nauczanie zdalne zastąpiło zwykłe ćwiczenia a wszelkie inne działania np. przewody doktorskie, spotkania Rad Dziedziny, Dyscyplin i Senatu odbywają się w trybie telekonferencji. Te zmiany nie były łatwe do wprowadzania i pogląd iż jakość wielu działań ucierpiała można uznać za uzasadniony. 

Ale rok 2020 to także ważny rok w życiu naszej uczelni gdyż był rok wyborczy. W trybie online wybraliśmy nowego Rektora. Został nim dotychczasowy prorektor ds. nauki Profesor Tomasz Szczepański. Nowy Rektor do współpracy zaprosił prorektorów. Zadania jakie stoją przed nową ekipą są trudne, także z powodu trwającej pandemii i nadciągającego nieuchronnie kryzysu ekonomicznego. Ostatnie wydarzenia i odsunięcie ze stanowiska kanclerza B. Kuraszewskiej to ważny znak świadczący o determinacji Rektora i Jego współpracowników w dążeniu do zreformowania naszej Uczelni. Pisałem to tych sprawach kilkukrotnie, ta decyzja spotkała się z gremialną akceptacją społeczności akademickiej.

Jestem przekonany, że nowy Rektor będzie kontynuował konieczne zmiany w Uczelni. Po latach stagnacji i dreptania w miejscu są realne szanse na znaczący postęp i uzyskanie miejsca SUM na mapie polskich a może także międzynarodowych uczelni na miarę naszych ambicji i oczekiwań. Z pewnością wsparciem dla Profesora Szczepańskiego będą nowi prorektorzy. 

Ale musimy mieć świadomość skali problemów; nie oczekujmy cudów i natychmiastowych efektów. To zadania na lata, ba, nawet na dekady. I każdy z nas, pracowników Uczelni ma swe zadanie do wykonania. Jeśli będziemy solidnie pracować to każdy z nas dołoży swą małą cegiełkę do wspólnego sukcesu. 

6 komentarze:

Anonimowy pisze...

https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,26630211,nowe-wladze-sum-nie-jestesmy-policjantami-ale-musimy-wyczyscic.html#s=BoxLoKaMT

Panie Rektorze, jeśli Pan to czyta, proszę powołać komisję, która zajmie się wyjaśnianiem pomówień skierowanych na śumemes wobec pracowników uczelni. Miotła powinna działać w obie strony. Nie ma przyzwolenia na mobbing i działania niezgodne z prawem wobec pracowników uczelni, ale nie powinno być też przyzwolenia na bezpodstawne pomawianie, obrażanie i hejtowanie naszych pracowników przez sfrustrowanych studentów, którzy są słabi i najzwyczajniej nie radzą sobie z opanowaniem wymaganego materiału (rozsądnego w treści, objętości i zgodnie z ramami kształcenia). Wiele pracowników zostało na tejże stronie niesłusznie oskarżonych i obrażonych, nie mając żadnej możliwości obrony swojego dobrego imienia i godności. Popieram w pełni zapis pod publikacją o natychmiastowym relegowaniu z uczelni w przypadku wykrycia próby oszustwa na zaliczeniach, egzaminach, testach, itp. Wymagajmy od pracowników uczelni rzetelnej pracy, w tym naukowej i dobrego kształcenia, ale dajmy też im narzędzie do walki z nieuczciwością ze strony studentów. Dziś każdy ze studentów, w anonimowej ankiecie może zarzucić wykładowcy każdą potwarz, a ci są wtedy praktycznie bezbronni.
Sprzątajmy w całości, nie wybiórczo.

Anonimowy pisze...

Bardzo trafne spostrzeżenia. Jestem ciekaw jakie jest zdanie Pana Profesora odnośnie wpływu nadciągającego kryzysu ekonomicznego na funkcjonowanie naszej uczelni? Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Panie Profesorze, podobno są przedłużone zapisy dla kadry medycznej w kwestii szczepień na COVID-19 (do 14 stycznia). Czy jest możliwość dopisania się jeszcze do listy chętnych na naszej uczelni?

WP pisze...

W odpowiedzi na komentarza z 27.12 16:40: obawiam się trudnych czasów, ale jakoś musimy przetrwać.

W odpowiedzi na komentarz z 29.12 godz 16;13: nie wiem.

Wojciech Pluskiewicz

Anonimowy pisze...

Cieszyliśmy się wszyscy ze zmiany niekompetentnego i nieludzkiego kanclerza, ale warto śledzić co będzie dalej z tą osobą i czy jej protektorzy nie zechcą jej gdzieś umieścić. Na razie kreci się po terenie SUM w Ligocie w okolicy uczelnianego obiektu sportowego, gdzie jest podejmowana. Jakie to może mieć znaczenie?

Anonimowy pisze...

"Cieszyliśmy się wszyscy ze zmiany niekompetentnego i nieludzkiego kanclerza, ale warto śledzić co będzie dalej z tą osobą i czy jej protektorzy nie zechcą jej gdzieś umieścić. Na razie kreci się po terenie SUM w Ligocie w okolicy uczelnianego obiektu sportowego, gdzie jest podejmowana. Jakie to może mieć znaczenie?"

Może któryś szpital kliniczny? :D