piątek, 10 czerwca 2016

Zawód lekarz, część 26-ta: Rutyna

Jednym z naszych wrogów w pracy zawodowej jest rutyna. Wiele lat pracy, rozległa wiedza, szerokie doświadczenia są w stanie uśpić naszą czujność. Rutyna to nie czynnik warunkujący nasz sukces zawodowy, to nasza słabość. Musimy z nią walczyć, nie można nigdy być absolutnie wierzyć w swą nieomylność. Wbrew pozorom błędy lekarskie wcale nie dotyczą tylko początkujących lekarzy. Ci, jeszcze niepewni swej wiedzy ostrożnie stawiają diagnozy, szukają pomocy innych lekarzy, zlecają masę badań dodatkowych. Gdy lekarz czuje się pewnie w zawodzie jego myślenie jest modyfikowane zebranymi doświadczeniami, umyka fakt, iż ten tysięczny pacjent nie zechce naśladować przebiegiem choroby wszystkich innych.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Pozornie te słowa nie mają wiele wspólnego z sytuacją na uczelniach i złym stanem opieki zdrowotnej w kraju, a jednak...

" Bandyckie uwolnienie cen spowodowało wzrost towarów i usług o ponad pół tysiąca procent! Do tego doszedł zakaz podwyżek wynagrodzeń. Co oznacza wzrost cen o ponad 500% bez podwyżek wynagrodzeń? Biedę, brak pieniędzy, szok społeczeństwa. W końcu miało być lepiej, niż w komunizmie. Polskę zalały zagraniczne towary, jednak tak podniesiono ceny, że mało kto mógł sobie na nie pozwolić".

http://biznes.robertbrzoza.pl/finansjera/sachs-waszyngton-skolonizowal-polske/

Anonimowy pisze...

Powoli, przez ponad 26 lat doprowadzono do upadku nauki w Polsce. Różnymi metodami.

Anonimowy pisze...

"Do tego doszedł zakaz podwyżek wynagrodzeń" - skąd my to znamy...