wtorek, 5 maja 2015

Wspomnienie

Wczoraj dotarła do mnie za pośrednictwem periodyku Śląskiej Izby Lekarskiej „Pro Medico” przykra wiadomość o śmierci Pań doktor Felicji Pietraszek i Lucyny Bonenberg. Dziwnym zrządzeniem losu obie zmarły tego samego dnia, 26 marca w wieku odpowiednio 92 i 93 lat.
Obie Panie doktor były zatrudnione w naszej uczelni w Katedrze Chorób Wewnętrznych w Zabrzu. Przez dekady wprowadzały w arkana sztuki medycznej setki, a nawet tysiące studentów. Były przykładem fachowości i solidności w nauczaniu, a także właściwej postawy lekarza w konfrontacji z chorym. Szczególnie ciepło wspominam doktor Bonenberg, która zawsze była uśmiechnięta, zajęta, energiczna. Na Jej ćwiczeniach nie sposób było się nudzić, a każdy z nas miał okazję poznać tajniki medycyny, nie tylko wiedzy książkowej, ale praktycznej strony pracy lekarza. A doktor Pietraszek to była „ikona” zabrzańskiej diabetologii, wychowawca i nauczyciel pokoleń lekarzy zajmujących się cukrzycą.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

To wielka strata, obie wymienione lekarki współtworzyły zabrzańską szkołę chorób wewnętrznych zapoczątowaną przez Profesora Zahorskiego.

Anonimowy pisze...

Świetny artykuł o nauce polskiej. http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1616201,2,gorzkie-zycie-polskich-akademikow.read

Anonimowy pisze...

http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobiala/1,88025,17906296,Rodzice_studentki_medycyny_chcieli_przekupic_egzaminatorke.html?bo=1#BoxLokKatLink