piątek, 28 marca 2014

Informacja o ważnej konferencji

Konferencja „Polska Majdan Ukraina” – Zabrze, 3 kwietnia 2014

3 kwietnia 2014 r. o godz. 9.30 w Kopalni Guido w Zabrzu przy ul. 3 Maja 93 (poziom 320 metrów pod ziemią) odbędzie się międzynarodowa konferencja pt.: „Polska Majdan Ukraina”, zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Pokolenie. Współorganizatorami wydarzenia są: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, NSZZ Solidarność Regionu Śląsko – Dąbrowskiego. Patronat medialny: Gość Niedzielny.


Celem organizatorów konferencji jest nie tylko opowiedzenie o tym, co wydarzyło się w trakcie ostatnich miesięcy za naszą wschodnią granicą, ale także próba znalezienia odpowiedzi na kluczowe pytanie: jak wyglądają dzisiaj relacje polsko-ukraińskie. Na ile wydarzenia ostatnich miesięcy - w tym zdecydowane wsparcie dla ukraińskich działań wolnościowych przez polskie społeczeństwo i praktycznie wszystkie siły polityczne – wpłynęły na nasze wzajemne relacje?
Konferencja będzie się składać z trzech bloków tematycznych, w trakcie których rozmawiać będziemy o wspólnej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Do dyskusji o historii zaprosiliśmy naukowców: Ukrainę reprezentować będą dr Oleksander Zajcew z Uniwersytetu we Lwowie i prof. Ihor Sribiniak z Uniwersytetu Kijowskiego, natomiast stronę polską - dr Mariusz Zajączkowski z Polskiej Akademii Nauk oraz dr hab. Henryk Głębocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Moderatorami paneli dyskusyjnych będą dr hab. Jan Jacek Burski z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr hab. Igor Halagida z IPN. Kolejny blok tematyczny poświęcamy teraźniejszości, a konkretnie obecności Polaków na kijowskim Majdanie. W dyskusji uczestniczyć będą m.in. wiceprzewodniczący Samoobrony Majdanu Andrij Gabrow, konsul RP w Kijowie Rafał Wolski oraz osoby, które spędziły w ostatnich tygodniach na tym ukraińskim przyczółku wolności po kilkaset godzin: Bianka Zalewska, Paweł Kukiz i Przemysław Miśkiewicz. Tematem zajmą się również koledzy, których łączy wspólna historia działalności w latach 80. w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów: Andrzej Drogoń, dyrektor katowickiego oddziału IPN, a także Paweł Kilarski oraz Krzysztof Walasek. Trzecią część naszej dyskusji poświęcimy temu, czy ostatnie wydarzenia na Ukrainie wpłyną na istotny przełom w naszych dwustronnych relacjach. Chcemy, by swoimi prognozami na temat przyszłości podzielili się dziennikarze i politycy. Wśród tych drugich znajdą się m.in. posłowie PO i PiS. Stronę ukraińską reprezentować będą politycy najważniejszych dzisiaj partii: UDAR-u, Batkiwszczyny oraz Swobody.

Rejestracja uczestników konferencji od godz. 8.30.

Zjazdy na poziom 320 będą odbywały się od godz. 8.40 po wcześniejszej rejestracji.

Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji do dnia 1 kwietnia 2014 r. pod numerem telefonu +48 32 209 0002 lub mailowo: biuro@pokolenie.org.pl

Z uwagi na miejsce spotkania liczba uczestników jest ograniczona.

5 komentarze:

Anonimowy pisze...

http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,ii-wojna-swiatowa?zobacz/pamietaj-lasze-ze-do-wisly-to-nasze

Anonimowy pisze...

Panie Profesorze, dlaczego ja mam kochać i wspierać Ukraińców. Niech się Pan zajmie Uczelnią, a nie całym Światem. Ja do Ukraińców mam stosunek obojętny a nawet negatywny. Oni nigdy nie będą w Europie.

Anonimowy pisze...

Z całym szacunkiem, do komentującego z 1;20: dlaczego autor bloga ma nie zajmować się tym co uważa za ważne?! skoro Anonimowy się interesuje uczelnią niech sam się nią zajmie! Komu jak komu, ale nie Profesorowi Pluskiewiczowi można zarzucać bierność wobec spraw naszej uczelni. Sam się dziwię, że autor bloga puszcza takie tendencyjne komentarze...

Anonimowy pisze...

Przepraszam Profesora Pluskiewicza za moją wypowiedź. Uważam działalność blogową Profesora za wybitna dla Uczelni. Niestety, nerwy mi puściły gdy w mediach każą mi kochać Ukraińców. A to zupełnie inna kultura, inna nacja, z Europą nie ma nic wspólnego. I niestety, tak odreagowałem. Jeszcze raz przepraszam Pana Profesora, nie to było moim celem wypowiedzi.

Anonimowy pisze...

Pełna zgoda, nikt nie musi kochać ani Ukraińców ani jakiekolwiek innej nacji. Ale by miec pogląd na całą sprawę ukraińską warto coś więcej wiedzieć niż mówią media. Dlatego ta informacja była ważna dla chętnych do uzyskania takiej wiedzy.