niedziela, 14 kwietnia 2013

O nagrodzie Nobla - tekst nadesłany przez Czytelnika bloga

Dziwne "polskie obyczaje" czyli "kto nasz a kto obcy"?

Polskie źródła podają, że jest tylko sześciu polskich laureatów Nagrody Nobla: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Maria Skłodowska-Curie (znana na świecie jako Marie Curie), Lech Wałęsa, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.
Bardzo dziwne! Polska zapomniała o... dziewięciu innych polskich laureatach nagrody Nobla!

Chociaż oficjalny spis noblistów wymienia tych dziewięciu mężczyzn, jako polskich noblistów, to Polska, która przecież wśród krajów europejskich ma najmniejszą liczbę noblistów w stosunku do liczby ludności, oficjalnie się do tych dziewięciu nie przyznaje.

Warto przypomnieć polskich noblistów, o których ich ojczyzna Polska nie pamięta:

1) Tadeusz Reichstein (1897-1996) urodzony we Włocławku chemik, w 1950 roku otrzymał nagrodę Nobla z medycyny i fizjologii za odkrycie kortyzonu.

2) Izaak Singer (Isaac Bashevis Singer) (1904-1991) urodzony w Leoncinie niedaleko Warszawy, w Polsce mieszkał do 1935 roku, w 1978 roku otrzymał nagrodę Nobla z literatury.

3) Józef (Joseph) Rotblat (1908-2005) urodzony w Warszawie, w 1938 roku na Uniwersytecie Warszawskim otrzymał doktorat z fizyki, dwa lata później wyjechał do Wielkiej Brytanii, w 1995 roku otrzymał pokojową nagrodę Nobla za wysiłki w celu zredukowania broni jądrowej.
Józef Rotblat całe życie mówił po polsku i podkreślał, że jest Polakiem z brytyjskim paszportem. Protestował przeciwko zapisywaniu jego imienia jako "Joseph".

4) Mieczysław Biegun (Menachem Begin) (1913-1992) urodzony w Brześciu nad Bugiem, opuścił Polskę w 1940 roku, został szóstym premierem Izraela, w 1979 roku otrzymał pokojową nagrodę Nobla za podpisanie traktatu pokojowego z Egiptem.

5) Leonid Hurwicz, urodzony w 1917 roku, od 1919 roku mieszkał w Warszawie, gdzie ukończył studia prawnicze, w 1940 roku wyjechał do USA, w 2007 roku otrzymał Nagrodę Nobla z ekonomii.
6) Szymon Perski (Szimon Peres) urodzony w 1923 roku w Wiszniewie
(województwo wileńskie), wyjechał z Polski w 1934 roku, został
dziewiątym prezydentem Izraela, w 1994 roku otrzymał pokojową Nagrodę
Nobla.

7) Jerzy Szarpak (Georges Charpak) urodzony w 1924 roku w Dąbrowicy
(województwo wołyńskie), wyjechał do Francji w 1931 roku, otrzymał nagrodę Nobla z fizyki w 1992 roku.

8) Andrzej Wiktor Schally (Andrew Viktor Schally), urodzony w 1926 roku w Wilnie, syn generała Kazimierza Schally, szefa gabinetu prezydenta RP Mościckiego, po wybuchu II wojny świat. wyjechał z Polski, otrzymał nagrodę Nobla z medycyny w 1977 roku.
Schally pochodził z żydowsko-szwedzko-francusko-polskiej rodziny o nieokreślonej przynależności religijnej. Według rasowych kryteriów nazizmu był tzw. "mieszańcem" i groziła mu śmierć. Ocalał z masakry holokaustu ukrywając się w Rumunii w środowisku polskich Żydów.

9) Roald Hoffman, urodzony w 1937 roku w Złoczowie (województwo lwowskie), wyemigrował do USA w 1949 roku, otrzymał nagrodę Nobla z chemii w 1981 roku, od 1965 roku do dzisiaj pracuje na Cornell University w USA.

Dlaczego Polska nie uważa tych noblistów za Polaków? Ośmiu z nich (z jedynym wyjątkiem Reichsteina) posiadało obywatelstwo polskie i zdobywało w Polsce wykształcenie. Język polski był dla nich językiem macierzystym lub drugim najważniejszym.
Trzeba pamiętać, że Skłodowska-Curie nigdy nie miała polskiego obywatelstwa (początkowo była obywatelką Rosji, potem Francji) a Polskę opuściła na zawsze w wieku 24 lat. Czesław Miłosz przez wiele lat posiadał tylko obywatelstwo litewskie, a pisał głównie w języku
angielskim. Wiele jego wypowiedzi wskazuje, że uważał się za Litwina, mówiącego po polsku.
Dlaczego Polska przyznaje się do Skłodowskiej i Miłosza, a nie przyznaje się do Reichsteina, Singera, Rotblata, Szarpaka, Hurwicza, Perskiego, Bieguna, Schally'ego i Hoffmana?

Polska jest niechlubnym wyjątkiem, bo na przykład Niemcy szczycą się wszystkimi swoimi laureatami Nobla, z których wielu było niemieckimi Żydami. Bardzo dużo laureatów Nobla jest zaliczanych jednocześnie do dwóch narodowości, na przykład Skłodowska-Curie do francuskiej i polskiej. Oficjalny spis laureatów Nobla nie zawiera kategorii "Żydzi", a
nagrodzonych klasyfikuje według kraju pochodzenia lub/i zamieszkania. Dlaczego w takim razie Polska nie uznaje na przykład Perskiego i Bieguna za polsko-izraelskich noblistów?2 komentarze:

ploosqva pisze...

Dla informacji podaję stronę, która prawdopodobnie jest źródłem powyższego tekstu: http://en.poland.gov.pl/The,Nobel,Prize,winners,534.html

Znalazłem na szybko inne dwie strony, na których rzeczywiście wymieniono 5 lub 6 laureatów: noblisci.pl oraz free.of.pl/d/dragonx/. Można wejść na stronę Facebook tej pierwszej i wyrazić swoją opinię na ten temat.

Swoją drogą oficjalna strona Fundacji Nobla jako urodzonych w Polsce wyświetla 27 osób. Nie jest jednak oczywiste, że w liście państw należy zaznaczyć pięć pozycji typu "Free City of Danzig (na Poland)"...

Google zaprowadził mnie też na forum GW, gdzie internauta wymienia 18 nazwisk.

Najdłuższą listę znajdziemy za to na Wikipedii. Tam wymieniono 29 laureatów, z tym, że są to także potomkowie Polskich emigrantów.

W Google znjdziemy jeszcze kilka adresów, które wymieniają dość długą listę Polaków. Np. http://pl-nobel.prv.pl/

Niestety już byłem bliski pisania w innym tonie, ale faktycznie znalazłem stronę firmowaną przez MSZ i faktycznie dziwi fakt pominięcia wielu nazwisk, z których tylko część uznałbym za sporne. Pocieszeniem jest fakt, że pierwszym źródłem wiedzy z reguły jest Wikipedia, która jest zdecydowanie bardziej kompletna, a redagowana przecież przez Polaków!

ZdzislawM.Szulc pisze...

Dobre przyklady zalatwiaja sprawe....

Ponizej 2 linki w temacie: uczeni ich dziela oraz losy..!?

Przyklad 1/Tak jest obecnie/-Podrecznik dla studentow:http://salonowcy.salon24.pl/413964,jacy-akademicy-takie-uniwersytety

Przyklad 2/Tak bylo, lecz niestey, nie wiele se tu... zmienilo?/-Odkrycie metody otrzymywanie monokrysztalow (Metoda Czochralskiego"): http://forumakademickie.pl/fa/2013/04/zadoscuczynienie/

Gdzie nalezy poszukac przyczyny w/w zjawisk i postepowania srodowiska akademickiego w Polsce?

Odpowiedz: w powszechnym braku integralnosci akademickiej i naukowej. Wiecej na ten temat mozna przeczytac tutaj:http://obywatelenauki.pl/2013/04/debata-etyka-w-nauce-lublin-15-kwietnia-zaproszenie/#comment-287

"Konia mozna przyprowadzic do wodopoju, ale nie mozna go zmusic aby pil.!!!