wtorek, 29 stycznia 2013

O Niezależnym Zrzeszeniu Studentów

Niezależne Zrzeszeniu Studentów (NZS) powstało na fali niezadowolenia społecznego jesienią 1980 roku. Od początku było solą w oku ówczesnych władz komunistycznych, które za wszelką cenę usiłowały zablokować rejestrację NZS-u i dopiero ogólnopolski strajk studencki na początku 1981 roku zmusił je do oficjalnego uznania legalności tej organizacji. W 1980 roku byłem studentem V roku Wydziału Lekarskiego i od początku brałem udział w tworzeniu i działaniu NZS-u. Zadzierzgnięte wówczas przyjaźnie trwają do dziś. Ze środowiska NZS-u wywodzi się wiele znanych osób polskiego życia publicznego np. Marek Jurek, Jan Rokita czy Bogdan Klich (były minister Obrony Narodowej).

Niedawno podjęto ciekawą inicjatywę zmierzającą do integracji osób niegdyś związanych z NZS-em. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem i aktywnego udziału w planowanym przedsięwzięciu.

Środowisko NZS

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

NZS w naszej uczelni bardzo dobrze wpisał się w nurt odnowy,podobnie jak NSZZ Solidarność. Niestety Studenci po zakończeniu stanu wojennego nie podjęli reaktywowania i kontynuowania tej organizacji.Powstał bratniak, umocnił się Samorząd Studencki,powstają organizacje "zawodowe " np. Młoda Farmacja, Polskie Studenckie Towarzystwo Stomatologiczne itp, natomiast NZS-u nie ma.