poniedziałek, 21 lutego 2011

O gospodarności słów parę

Zabrze

W czasie ostatniego posiedzenia Rady Wydziału w Zabrzu interesujące wystąpienie miał Prorektor ds. nauki prof. dr hab. J. Duława. Przedstawił nam aktualne zasady realizowania projektów naukowych w naszej uczelni podkreślając znaczenie fundamentalnych pojęć takich, jak: celowość, rzetelność i gospodarność. To ostatnie określenie skłoniło mnie do zastanowienia czy w innych obszarach działalności uczelni przestrzega się zasady gospodarności. Najlepiej zawsze w pierwszej kolejności zaglądnąć na własne podwórko, dla mnie jest to Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu.
Powyższe zdjęcie przedstawia parter skrzydła głównego budynku, od października 2009 roku te pomieszczenia stoją puste. Dawniej przez dziesiątki lat mieściła się tam Klinika Alergologii. Jako powód jej translokacji do Katowic przedstawiano nam konieczność posadowienia w SK-1 Kliniki Ginekologii i Położnictwa. Jak widać nic z tego nie wyszło.

Ile kosztuje utrzymanie takiego "pustostanu"? Trudno jest to wyliczyć bez dostępu do szczegółowych informacji, ale z pewnością są to kwoty spore. Ciągle słyszymy o konieczności oszczędzania, likwiduje się np. klinikę diabetologii, ale z drugiej strony widzimy tej skali niegospodarność.

A władza? - władza może zrobić (i robi) co zechce, nawet marnować społeczne pieniądze…

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

W Zabrzu jest jeszcze jeden " sukces ' obecnej władzy. Szpital Miejski Nr 1 przy ul.Wyciska.Do 2003 roku Szpital.Od tego okresu budynek stoi pusty, nieogrzewany, przecieka dach !!Wydatki na ochronę to ponad 100 tyś zł rocznie...Darowizna miasta. Mam nadzieję,że radni się obudzą i zrobią z tym porządek.Ile pani K wydała na opinie techniczne ( 2009 rok pracownia arch. Janusza Grychowskiego ) .Już wtedy było z niej wiadomo,że budynek trzeba zburzyć. Nigdy nie będzie tam szpitala. Takie przelewanie tematu - może stomatologia, byleby tylko zając czymś media. Nieudolność, brak wizji,niekompetencja, zarządcy - SUM doprowadziła do ruiny ten budynek.Ale to przecież " Państwowe " pieniądze.A zapomniałem jest jeden pomysł - anteny sieci komórkowych na dachu.Tak jak w innych budynkach SUMu. Może za to te nagrody !!pozdrawiam z Zabrza

Anonimowy pisze...

A może po prostu Pan Profesor zgłosi tę sprawę do prokuratury, dysponując materiałami. Na pewno chętnie zajmą się sprawą o niegospodarność.

Anonimowy pisze...

Anteny to nie pomysł AM one tam były już wcześniej no może nie wszystkie.