Pomoc dla Ukrainy

To jest też moja wojna

Stowarzyszenie Pokolenie ING Bank Śląski: 46 1050 1214 1000 0023 2833 5191

Witajcie!! Zapraszam wszystkich na fb Pokolenia. Będziemy dokładnie informować o wszystkich przedsięwzięciach. Proszę o pilne wpłaty bo na granicy w Krościenku dramat i z samego rana trzeba kupić pampersy, soczki dla dzieci itp. Równocześnie prośba o dokładne czytanie naszych komunikatów na fb bo nie możemy się rozjeżdżać w działaniu. Jesteśmy w stałym kontakcie z zarządzaniem kryzysowym wojewody i pogranicznikami. Wiemy co jest potrzebne. Dzisiaj bus od nas był po ukraińskiej stronie, mamy grubo ponad setkę wolontariuszy, jutro zaczniemy uruchamiać punkty w 15 miastach. Musimy działać sensownie i rozważnie żeby pomagać, a nie po to żeby mieć satysfakcję. Poniżej tekst z fb.

Wracamy!! Od dawna nie uruchamialiśmy fb, ale Putin i jego agresja na Ukrainę zmusza nas do działania. Dlatego wracamy, bo to też jest nasza wojna. Ukraina krwawi, Ukraina walczy. Prezydent Zeleński przejdzie do historii jako bohater. Na naszych oczach zmienia się cały współczesny świat. Musimy sobie uświadomić, że tam giną ludzie, którzy walczą też o nasze bezpieczeństwo. Tę wojnę musimy wygrać, wszyscy razem, dla nas, naszych dzieci, wnuków i w imię zwykłej przyzwoitości. Dlatego bardzo proszę wszystkich o pomoc. Ogłaszamy zbiórkę, która pójdzie w dwóch kierunkach- pomoc dla armii ukraińskiej czyli kamizelki kuloodporne, hełmy i wszystko co służy do obrony, a nie jest bronią i nade wszystko na zestawy medyczne dla żołnierzy. Jeżeli ktoś chce dawać pieniądze na broń, to postaram się jutro podać właściwe konto, ale my się tym nie zajmujemy. Drugi kierunek to pomoc humanitarna dla uchodźców i ludności cywilnej na Ukrainie. W tym momencie mamy zamówienia od konkretnych ludzi na ponad 500 kamizelek i hełmów- to są już kwoty milionowe. Po kilka razy dziennie będę się starał dawać wpisy i informować o naszych działaniach. Precz z komuną.

czwartek, 11 listopada 2010

O PATRIOTYZMIE SŁÓW KILKA

Przed rokiem z okazji Święta Niepodległości 11-go listopada pisałem o tym święcie. Mijający rok być może w specjalny sposób skłania do zastanowienia się, jakie znaczenie mają w ogóle święta państwowe, czy słowa „patriotyzm”, „ojczyzna”, „naród” nadal mają jakieś szczególne znaczenie, czy też są to raczej pojęcia historyczne zastąpione przez bardziej współczesne określenia, jak np.: „europejskość”, „tolerancja”, „współpraca”. Jesteśmy bombardowani informacjami z różnych stron; dla niektórych surogatem patriotyzmu jest sukces jednostki, a Polska, jako niezależny byt państwowy to pojęcie raczej abstrakcyjne. Inni, wręcz przeciwnie, swoje miejsce tu, w tym kraju, widzą tylko, jako cząstka narodu w służbie sprawy o wymiarze ogólnym.
A jak Pani, Pan sądzi, jak dziś należy zdefiniować słowo „patriotyzm” lub „patriota”?

Ps.: Przed rokiem na pytanie skierowane do mnie przez pewną starszą panią, co robią mój syn i żona 11 listopada odpowiedziałem: odrabiają lekcje, i usłyszałem odpowiedź - powiedzonko sprzed wojny: „11 listopada lekcji odrabiać nie wypada”. Może to jest trafna wykładnia stosunku tego święta i patriotyzmu w ogóle?

9 komentarze:

Portier pisze...

Może jest tak, że my za dużo dziś od Ojczyzny oczekujemy i zbyt łatwo się na nią obrażamy? Może bezwiednie przenosimy złego szefa, ograniczonego urzędnika, bezsensowny przepis na swoje zdanie o kraju a priori? Może to jakim jeździmy samochodem albo jakie są nasze zarobki zbyt łatwo decyduje o zaangażowaniu naszego patriotyzmu?

Może...

Zamiast po prostu uśmiechnąć się do kogoś, komuś pomóc, coś dobrego zrobić dla innych...

Tak się dziś buduje Polskę, którą można prawdziwie kochać i szanować. Chyba żadne pokolenie przed nami nie miało tego zadania tak ułatwionego.

Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

tak...patrioci i uczciwi naukowcy bedą się latami karmić wzniosłymi ideałami i umrą w biedzie, a nieuczciwi karierowicze, cwaniacy i kombinatorzy będą opływać w luksusach. Dlatego niestety nie uważam, aby ten dzień był powodem do chwały naszego kraju.

Możemy się uśmiechać i nadstawiać policzki dla psychopatycznych charakterów, tylko że oni będą coraz bardziej bezwzględni. Takich dobro niestety nigdy nie zmienia, chociaż próbować należy. Każdy z nas może coś o tym sam powiedzieć.

Dobrze, że są jeszcze tacy ludzie jak "Portier', ale są też inni, którzy dla władzy i pieniędzy zniszczą każdego.

Anonimowy pisze...

" Patriotami inaczej " można nazwać np. tych, którzy - według słów jednego z czytelników na tym blogu - handlowali węglem w ACS. Jeżeli jest to prawda to cały ten patriotyzm opiera się tylko na tym kto potrafi bardziej kombinować i dawać sobie radę. Wy lekarze zapracowujcie się na dyżurach, róbcie specjalizacje, stopnie naukowe, a niektórym wystarczy tylko łeb na karku i układy. Jednostka medyczna uczelni państwowej i węgiel - Jeżeli jest to prawda (oby nie) to unikalne połączenie w skali świata. Poprzednik ma rację, często za hasłami nauki kryje się po prostu robienie pieniedzy, przez tych, którzy nie tracą czasu na publikacje, naukę i inne takie.

Anonimowy pisze...

ACS i węgiel = prawda. Proszę zapytać naszej władzy...pełna akceptacja

Anonimowy pisze...

Jeżeli tak rzeczywiście było to nadaje się na artykuł w gazecie, chociaż handel przez NZOZ można traktować jako gospodarność i radzenie sobie, szczególnie na śląsku. Domyślam się, że w statucie NZOZ nie było zapisu o handlu naszym dobrem energetycznym :). Pół biedy jeżeli zyskała na tym uczelnia i studenci, gorzej jeżeli dorobiły się tylko pojedyncze osoby, ktore teraz jeżdzą super autami.

Anonimowy pisze...

sprawą węglową zajmuje się Policja: wydział przestępstw Gospodarczych. To nie tajemnica. Wegla nie było ? były tylko faktury.
Trzeba czekać na wynik śledztwa.

Anonimowy pisze...

Naprawdę sprawa jest w toku ? jakoś nie mogę uwierzyć, przecież nikt nigdy nie poniósł za nic zasłużnej kary. A jeżeli to prawda co napisali poprzednicy (oby nie), to ktoś teraz pławi się w luksusach, a naukowiec z głową nabitą nauką nie może wyżywić rodziny. Oto anty-patriotyzm w wydaniu tych, którzy wiedzą jak się ustawić w zyciu, ty piszesz publikacje z IF, a inni omijają prawo.

Anonimowy pisze...

Pojęcie patriotyzmu wiąże się ze stanem ducha, jego bogactwem i nie ma nic wspólnego z grubością posiadanego portfela.Patriotyzm to ukochanie własnej Ojczyzny, kultywowanie tradycji, odwaga wypowiedzi w sprawach kluczowych dla Ojczyzny, obrona Jej interesów i społeczności, która jest Jej podmiotem. Patriotyzm to godne zachowanie, umiłowanie prawdy, szacunek do człowieka, do Jego rozumu, a rozum to umiejętność odróżnienia prawdy od manipulacji, umiejętność kreowania prawdziwych wartości od źle pojętej tolerancji.
Patriotyzm to zdolność wychowywania swoich dzieci w prawdzie, w miłosci do własnej Ojczyzny, w szacunku do drugiego człowieka z poszanowaniem tradycji. Czy tak pojęty patriotyzm coś daje? Tak - dumę z tego, że jest się wolnym, świadomym człowiekiem,który nie pozwoli manipulować sobą za żadne pieniadze, który ma odwagę bronić swoich ideałów za każdą cenę.
,, pierwsze słowa szatana do rodu ludzkiego brzmiały - dlaczego? ''
A. Mickiewicz - Zdania i uwagi.
Danuta Jarosz

Anonimowy pisze...

Ci którzy bronili swoich ideałów na tej uczelni niestety ponieśli tego konsekwencje zawodowe i osobiste. Czy naprawdę warto ??? Każdy niech odpowie sobie sam, jednak beton