Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Zapraszam do lektury książki o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w naszej Uczelni w latach 1980-81. To był niezwykle dynamiczny okres polskie...
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1982 r). W roku 1980 był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów Ś.A.M. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. Przez służbę bezpieczeństwa scharakteryzowany jako: „...inicjator i założyciel NZS-u, aktywny uczestnik wielu negatywnych inicjatyw politycznych...”
Od 1994 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym S.U.M. Jest specjalistą chorób wewnętrznych (1989 r.). W roku 1993 uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2000 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. ”Pomiary ilościową metodą ultradźwiękową osób zdrowych (dzieci, kobiet i mężczyzn), kobiet w okresie pomenopauzalnym poddanych hormonalnej terapii zastępczej oraz kobiet i mężczyzn z przebytymi złamaniami o charakterze atraumatycznym: analiza oparta na grupie 3566 przypadków”. W 2001 roku był inicjatorem powstania Zakładu Chorób Metabolicznych Kości (pierwszego w kraju) oraz stworzył autorski program nauczania studentów medycyny w ramach zajęć z chorób wewnętrznych. W latach 1997-2023 opublikował w renomowanych periodykach medycznych, takich, jak: Journal of Bone and Mineral Research, Bone, Osteoporosis International, Maturitas, British Journal of Radiology, Journal of Clinical Densitometry, Ultrasound in Medicine and Biology, Dentomaxillofacial Radiology, Clinical Rheumatology, International Journal of Clinical Practice, Hormone and Metabolic Research, Journal of Bone Mineral Metabolism, Journal of Pediatrics Orthopaedics, Diabetologia, Medical Hypotheses, Gynecological Endocrinology, BMC Musculoskeletal Disorders, Journal of Ultrasound, Obesity Surgery, International Journal Journal of Surgery, Endokrynologia Polska, Public Health Nutrition, Climacteric, Journal of Musculoskeletal and Neuronal Interactions, Archives of Medical Sciences, Annals of Agric and Environmental Medicine, Journal of Human Health, Population and Nutrition, Aging Clin Exp Res, Adv Clin Exp Med i Information Sciences 1234 oryginalne prace. W 2024 roku nagrodzony Nagroda Ministra za całokształt dorobku. Łączny Impact Factor prac pełnotekstowych wynosi 398,256 (wg danych Biblioteki Głównej SUM, 09.11.2023), liczba cytowań 2405 i współczynnik Hirscha 27 (wg bazy Scopus z 17.11.2024). W 2003 roku uzyskał tytuł profesora, a w 2004 roku stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 2010 profesora zwyczajnego. Pod jego kierunkiem 20 osób uzyskało stopień doktora nauk medycznych. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe przez Rektora S.U.M., a w 2004 i 2006 r. jego prace naukowe zostały wyróżnione Nagrodą Naukową Ministra Zdrowia. Jest organizatorem i kierownikiem naukowym podyplomowych kursów szkoleniowych dla lekarzy z zakresu chorób metabolicznych kości, ekspertem programu Horyzont 2020 oraz był ekspertem Unii Europejskiej w V, VI i VII Programie Ramowym. Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest żonaty, ma dwóch synów, żona Bogna jest profesorem medycyny, a jego hobby to narciarstwo zjazdowe i turowe oraz rower.
7 komentarze:
Widać że pan profesor czytuje stronę AM Wrocław spodziewając sie z pewnościa rychłej abdykacji rektora bez habilitacji... A tymczasem kolejna afera jednego z prorektorów, który zadbał przede wszystkim o to, żeby w Nowej Akademii mieć własną klinikę chirurgii małoinwazyjnej i proktologicznej w strukturze wydziału stomatologicznego. Pytanie egzaminacyjne: Jak się ma proktologia do stomatologii... chyba daleko. Drugi prorektor ma też poważne kłopoty, atmosfera na Akademii jest taka, że wcale nie jest dziwne, że jest to ostatnia akademia medyczna w kraju. Nie ma szans na Uniwersytet Medyczny.
To tylko przeprosiny. Na stronie Gazety Wyborczej (wrocław) jest artykuł z komentarzami... Warto sie zapoznać.
Miarka się przebiera, najpierw utrącenie profesury przrez CK, teraz wyrok Sadu, co jeszcze musi się wydarzyć?
Ale pożal się Boże ŚlAM został ŚUMem. Żenada ...
Najgorsze w tym jest to, że juz nikt nie reaguje na pojawiające sie informacje o tak zwanych delikatnie mówiąc "nieprawidłowościach". A 60-lecie Akademii niedaleko, i ciekawe co powiemy studentom?
Jest pewna zeleznosc, niestety w czasach komunizmu zarowno akademia we wroclawiu jak i SLAM byly mocno upolitycznione i zalezne od PZPR.
Cytat z tego artykułu w gazecie wyborczej Wrocław:
"... brudne sprawki i metody walki znane z ciemnych podwórek. Pokazuje degrengoladę części środowiska. Szacunek, odpowiedzialność za słowo, standardy etyczne - to dla wielu lekarzy zapomniane już pojęcia?..."
Dlaczego tylko dziennikarze widzą co się dzieje ze środowiskiem ?
Prześlij komentarz