Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1982 r). W roku 1980 był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów Ś.A.M. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. Przez służbę bezpieczeństwa scharakteryzowany jako: „...inicjator i założyciel NZS-u, aktywny uczestnik wielu negatywnych inicjatyw politycznych...”
Od 1994 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym S.U.M. Jest specjalistą chorób wewnętrznych (1989 r.). W roku 1993 uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2000 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. ”Pomiary ilościową metodą ultradźwiękową osób zdrowych (dzieci, kobiet i mężczyzn), kobiet w okresie pomenopauzalnym poddanych hormonalnej terapii zastępczej oraz kobiet i mężczyzn z przebytymi złamaniami o charakterze atraumatycznym: analiza oparta na grupie 3566 przypadków”. W 2001 roku był inicjatorem powstania Zakładu Chorób Metabolicznych Kości (pierwszego w kraju) oraz stworzył autorski program nauczania studentów medycyny w ramach zajęć z chorób wewnętrznych. W latach 1997-2023 opublikował w renomowanych periodykach medycznych, takich, jak: Journal of Bone and Mineral Research, Bone, Osteoporosis International, Maturitas, British Journal of Radiology, Journal of Clinical Densitometry, Ultrasound in Medicine and Biology, Dentomaxillofacial Radiology, Clinical Rheumatology, International Journal of Clinical Practice, Hormone and Metabolic Research, Journal of Bone Mineral Metabolism, Journal of Pediatrics Orthopaedics, Diabetologia, Medical Hypotheses, Gynecological Endocrinology, BMC Musculoskeletal Disorders, Journal of Ultrasound, Obesity Surgery, International Journal Journal of Surgery, Endokrynologia Polska, Public Health Nutrition, Climacteric, Journal of Musculoskeletal and Neuronal Interactions, Archives of Medical Sciences, Annals of Agric and Environmental Medicine, Journal of Human Health, Population and Nutrition, Aging Clin Exp Res, Adv Clin Exp Med i Information Sciences 126 oryginalne prace. Łączny Impact Factor prac pełnotekstowych wynosi 383,452 (wg danych Biblioteki Głównej SUM, 09.11.2023), liczba cytowań 2190 i współczynnik Hirscha 26 (wg bazy Scopus z 30.12.2022). W 2003 roku uzyskał tytuł profesora, a w 2004 roku stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 2010 profesora zwyczajnego. Pod jego kierunkiem 20 osób uzyskało stopień doktora nauk medycznych. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe przez Rektora S.U.M., a w 2004 i 2006 r. jego prace naukowe zostały wyróżnione Nagrodą Naukową Ministra Zdrowia. Jest organizatorem i kierownikiem naukowym podyplomowych kursów szkoleniowych dla lekarzy z zakresu chorób metabolicznych kości, ekspertem programu Horyzont 2020 oraz był ekspertem Unii Europejskiej w V, VI i VII Programie Ramowym. Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest żonaty, ma dwóch synów, żona Bogna jest profesorem medycyny, a jego hobby to narciarstwo zjazdowe i turowe oraz rower.
3 komentarze:
Przedstawione tabele były i są przedmiotem wielu dyskusji zarówno w katedrach jak i w rozmowach prywatnych (te są w większości). Okazuje się, że wielu wybitnych naukowców (a jest ich w uczelni ca 250 osób) próżno tam szukać. Jedynie profesorowie i docenci, którzy znajdują się chociaż na jednej z przedstawionych list, powinni mieć etaty naukowe i oczywiście wysokie wynagrodzenia, może najwyższe z możliwych (bo to oni robią naukę w naszej uczelni i przynoszą jej splendor w tym zakresie). Pozostali powinni znależć się w grupie nauczycieli na etatach dydaktycznych, które również są bardzo potrzebne, ponieważ dydaktyka w naszej uczelni ogromnie kuleje i wymaga dogłębnej analizy i stosownych działań. Zasilenie tej grupy samodzielnymi pracownikami może okazać się nader korzystne. Od czegoś trzeba przecież zacząć i samodzielni powinni zacząć właśnie od siebie. Innej analizy wymaga- zdaniem wielu dyskutantów- prześledzenie dorobku naukowego nowo mianowanych profesorów w ostatnim okresie. Niektórych nie ma bowiem na żadnej liście, za co więc otrzymali oni tytuły? Czy w naszej uczelni sprawy te są sprawiedliwie rozstrzygane? Czy wszyscy mają poczucie dobrze spełnionego obowiązku i mogą śmiało spojrzeć w swoje oczy w lustrze?
Kolejnej analizy wymaga ile osób z tej było pierwszymi Autorami oraz jaki był procentowy wkład w zależności od miejsca w polu autorskim. W cale nie oznacza, że osoby których tu nie ma nic nie robią (a może nawet odwrotnie - tzw. mrówki). Generalnie osoby które publikują/PISZĄ doskonale wiedzą o co chodzi w większości tego typu zestawień. Z tego co przedmówca napisał należałoby dać największe pensje Kierownikom Jednostek, bo w przeważającej części mają oni najwyższe lokaty. Pewnie bardzo dobry pomysł, bo dobrze motywują zespoły.
Proszę również zwrócić uwagę na miejsce naszego Uniwersytetu w tych rankingach.
Znalezienie dobrego i sprawiedliwego/UCZCIWEGO rozwiązania nie będzie proste.
rankingi rankingami, ale ktoś tam z tej "czołówki" nie gra fair i z kogo studenci maja brać przykład :( https://forbetterscience.com/2017/01/12/the-western-blot-doctors-of-silesia/
Prześlij komentarz