Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Zapraszam do lektury książki o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w naszej Uczelni w latach 1980-81. To był niezwykle dynamiczny okres polskie...
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1982 r). W roku 1980 był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów Ś.A.M. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. Przez służbę bezpieczeństwa scharakteryzowany jako: „...inicjator i założyciel NZS-u, aktywny uczestnik wielu negatywnych inicjatyw politycznych...”
Od 1994 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym S.U.M. Jest specjalistą chorób wewnętrznych (1989 r.). W roku 1993 uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2000 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. ”Pomiary ilościową metodą ultradźwiękową osób zdrowych (dzieci, kobiet i mężczyzn), kobiet w okresie pomenopauzalnym poddanych hormonalnej terapii zastępczej oraz kobiet i mężczyzn z przebytymi złamaniami o charakterze atraumatycznym: analiza oparta na grupie 3566 przypadków”. W 2001 roku był inicjatorem powstania Zakładu Chorób Metabolicznych Kości (pierwszego w kraju) oraz stworzył autorski program nauczania studentów medycyny w ramach zajęć z chorób wewnętrznych. W latach 1997-2023 opublikował w renomowanych periodykach medycznych, takich, jak: Journal of Bone and Mineral Research, Bone, Osteoporosis International, Maturitas, British Journal of Radiology, Journal of Clinical Densitometry, Ultrasound in Medicine and Biology, Dentomaxillofacial Radiology, Clinical Rheumatology, International Journal of Clinical Practice, Hormone and Metabolic Research, Journal of Bone Mineral Metabolism, Journal of Pediatrics Orthopaedics, Diabetologia, Medical Hypotheses, Gynecological Endocrinology, BMC Musculoskeletal Disorders, Journal of Ultrasound, Obesity Surgery, International Journal Journal of Surgery, Endokrynologia Polska, Public Health Nutrition, Climacteric, Journal of Musculoskeletal and Neuronal Interactions, Archives of Medical Sciences, Annals of Agric and Environmental Medicine, Journal of Human Health, Population and Nutrition, Aging Clin Exp Res, Adv Clin Exp Med i Information Sciences 1234 oryginalne prace. W 2024 roku nagrodzony Nagroda Ministra za całokształt dorobku. Łączny Impact Factor prac pełnotekstowych wynosi 398,256 (wg danych Biblioteki Głównej SUM, 09.11.2023), liczba cytowań 2405 i współczynnik Hirscha 27 (wg bazy Scopus z 17.11.2024). W 2003 roku uzyskał tytuł profesora, a w 2004 roku stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 2010 profesora zwyczajnego. Pod jego kierunkiem 20 osób uzyskało stopień doktora nauk medycznych. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe przez Rektora S.U.M., a w 2004 i 2006 r. jego prace naukowe zostały wyróżnione Nagrodą Naukową Ministra Zdrowia. Jest organizatorem i kierownikiem naukowym podyplomowych kursów szkoleniowych dla lekarzy z zakresu chorób metabolicznych kości, ekspertem programu Horyzont 2020 oraz był ekspertem Unii Europejskiej w V, VI i VII Programie Ramowym. Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest żonaty, ma dwóch synów, żona Bogna jest profesorem medycyny, a jego hobby to narciarstwo zjazdowe i turowe oraz rower.
8 komentarze:
tzw. "wielka nauka", a starsi ludzie nie maja na leki. Cytat:
"Emeryci i renciści wpadają w depresję z powodu głodowych wysokości rent i emerytur.Wiadomo, że nawet jeśli stan zdrowia im na to pozwoli na zatrudnienie w tym wieku mało kto może liczyć. Co za bzdury wypisujecie emeryt czy rencista powinien mieć wystarczające środki na wykupienie lekarstw, porobienie opłat i żywność. W gospodarstwie jednoosobowym, gdzie renta wynosi 750 zł brutto miesięcznie jest to wręcz niemożliwe więc o czym wy piszecie i tak ludzie są silni i odporni psychicznie,ze jeszcze to znoszą".
Czytaj więcej na http://kobieta.interia.pl/uczucia/news-co-czwarty-senior-ma-depresje,nId,2374590#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Szok. Czy tak wygląda nauka w Polsce:
"Oferował pośrednikowi 900 tys. zł za załatwienie dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na projekt informatyczny, którym kierował. CBA zatrzymało pracownika jednej z warszawskich uczelni za próbę wręczenie łapówki. Projekt miał być realizowany w prywatnej spółce, a dotacja miała wynieść sześć mln zł".
z onet.pl
Czyżby po wiely latach jest nadzieja na przyszłość ? Apel marszalka dr Kornela Mazowieckiego:
Dążenie do prawdy to imperatyw każdego naukowca. Nie kariera, a pasja poznawcza jest motorem odkryć i wynalazków. Transparentność można traktować jako pewien wymiar prawdy, dlatego zasługuje ona na szczególne miejsce w hierarchii wartości. Z pewnością są instytuty i uczelnie, które zachowują wysokie standardy moralne i naukowe. Są jednak niestety i takie, gdzie odważne idee oraz młodzi, zdolni naukowcy nie mają szans na rozwój. Niejawne i nieformalne powiązania z czasów PRL nadal są tam żywe.
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/wypowiedz.xsp?posiedzenie=38&dzien=1&wyp=227&type=A&symbol=WYPOWIEDZ_POSLA&id=255
Teraz widać co się dzieje z grantami.Tak, szok to za mało powiedziane.
Kariery i stanowiska, chęć zdobycia tytułów to główny cel istnienia uczelni
Dobry wieczór,
Czy mógłbym uzyskać informację na ile wyceniona jest 1h zajęć dydaktycznych na uczelniach publicznych?
Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi.
Mówi o tym rozporządzenie Rektora, które powinno być uaktualniane przed każdym rozpoczynającym się rokiem akademickim. Stawka za godzinę dydaktyczną zależy od zajmowanego stanowiska.Powinna być udostępniana na stronach uczelni przez Dział Studiów i Studentów, ale próżno tam szukać. Pretensje proszę zgłaszać do uczelni, bo nie jest ona zainteresowana podawaniem rzetelnych informacji pracownikom.
No właśnie, dlaczego to jest tajemnicą, dlaczegi nie przejrzystości w systemie wynagrodzeń???
Prześlij komentarz