poniedziałek, 13 kwietnia 2015
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Zapraszam do lektury książki o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w naszej Uczelni w latach 1980-81. To był niezwykle dynamiczny okres polskie...
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1982 r). W roku 1980 był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów Ś.A.M. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. Przez służbę bezpieczeństwa scharakteryzowany jako: „...inicjator i założyciel NZS-u, aktywny uczestnik wielu negatywnych inicjatyw politycznych...”
Od 1994 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym S.U.M. Jest specjalistą chorób wewnętrznych (1989 r.). W roku 1993 uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2000 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. ”Pomiary ilościową metodą ultradźwiękową osób zdrowych (dzieci, kobiet i mężczyzn), kobiet w okresie pomenopauzalnym poddanych hormonalnej terapii zastępczej oraz kobiet i mężczyzn z przebytymi złamaniami o charakterze atraumatycznym: analiza oparta na grupie 3566 przypadków”. W 2001 roku był inicjatorem powstania Zakładu Chorób Metabolicznych Kości (pierwszego w kraju) oraz stworzył autorski program nauczania studentów medycyny w ramach zajęć z chorób wewnętrznych. W latach 1997-2023 opublikował w renomowanych periodykach medycznych, takich, jak: Journal of Bone and Mineral Research, Bone, Osteoporosis International, Maturitas, British Journal of Radiology, Journal of Clinical Densitometry, Ultrasound in Medicine and Biology, Dentomaxillofacial Radiology, Clinical Rheumatology, International Journal of Clinical Practice, Hormone and Metabolic Research, Journal of Bone Mineral Metabolism, Journal of Pediatrics Orthopaedics, Diabetologia, Medical Hypotheses, Gynecological Endocrinology, BMC Musculoskeletal Disorders, Journal of Ultrasound, Obesity Surgery, International Journal Journal of Surgery, Endokrynologia Polska, Public Health Nutrition, Climacteric, Journal of Musculoskeletal and Neuronal Interactions, Archives of Medical Sciences, Annals of Agric and Environmental Medicine, Journal of Human Health, Population and Nutrition, Aging Clin Exp Res, Adv Clin Exp Med i Information Sciences 126 oryginalne prace. Łączny Impact Factor prac pełnotekstowych wynosi 383,452 (wg danych Biblioteki Głównej SUM, 09.11.2023), liczba cytowań 2190 i współczynnik Hirscha 26 (wg bazy Scopus z 30.12.2022). W 2003 roku uzyskał tytuł profesora, a w 2004 roku stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 2010 profesora zwyczajnego. Pod jego kierunkiem 20 osób uzyskało stopień doktora nauk medycznych. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe przez Rektora S.U.M., a w 2004 i 2006 r. jego prace naukowe zostały wyróżnione Nagrodą Naukową Ministra Zdrowia. Jest organizatorem i kierownikiem naukowym podyplomowych kursów szkoleniowych dla lekarzy z zakresu chorób metabolicznych kości, ekspertem programu Horyzont 2020 oraz był ekspertem Unii Europejskiej w V, VI i VII Programie Ramowym. Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest żonaty, ma dwóch synów, żona Bogna jest profesorem medycyny, a jego hobby to narciarstwo zjazdowe i turowe oraz rower.
6 komentarze:
Ciekawa jest wypowiedź Rektora Górskiego z Łodzi. Otóż są tu dwie strony medalu: interes pracowników (w tle interesu włascicieli spółki) oraz misja szkoły wyższej. Wcale korzyści nie muszą być zbieżne. Rozumiem, że dla pracowników, w tym kadry lekarskiej oferta dająca możliwość dodatkowych dochodów jest atrakcyjna, ale czy na pewno misja uniwersytetu na tym nie ucierpi? Przecież zadaniem szpitala klinicznego jest w pierwszej kolejności szkolenie studentów i prowadzenie badań naukowych. Czy na pewno nie ma tu nieuchronnego konfliktu? jak mniemam o te wątpliowości podnosi Rektor Górski.
Te szpitale kliniczne były budowane uczciwą pracą za darmo dla dobra społeczeństwa po wojnie. A teraz akcje przejmą pracownicy (lekarze), a spółkę jako podmiot będzie można sprzedać np. zachodnim sieciom usług medycznych. czy prywatnej firmie będzie zależało na jakości dydaktyki i badan naukowych, które nie przynoszą żadnych profitów ??? Co za czasy...
Przecież już istnieją w strukturach SUM zakłady opieki, które są niepubliczne. Czy w ogóle interesuje ich nauka i badania ? Bycie w przypiętym do uczelni powoduje, ze dostają też pieniądze z ministerstwa na dydaktykę, czyli na studentów. A z jakich środków opłacana jest ich administracja ? Kto wybiera i jakim trybem zarząd ?
Gdyby dokończono budowę Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu, zamiast go burzyć, społeczność śląska miała by dobry publiczny szpital kliniczny na wysokim poziomie, który nie mógłby być sprywatyzowany.
Realizacja projektów naukowych w prywatnym szpitalu to fikcja do kwadratu. A gdzie dobro pacjenta ? Czy lekarze wykupią akcje spółki czy szybko uwłaszczą się na majątku do niedawna publicznym ?
Bardzo ciekawa dyskusja odnośnie procedowania w przedmiocie habilitacji.
http://habilitant2012.blox.pl/2015/04/Jeden-link.html
Cytowany wpis:
"Powtarzam po raz kolejny: postępowanie habilitacyjne jest postępowaniem administracyjnym. Głosując nad decyzją JESTEŚMY URZĘDNIKAMI! Gdyby jakikolwiek urząd w jakiejkolwiek sprawie (zezwolenie na sprzedaż alkoholu, akceptacja budowy garażu, wydanie paszportu, cokolwiek....) powiedziałby obywatelowi nie bez podania uzasadnienia, to wszyscy - i słusznie - uznaliby to za przejaw zdziczenia biurokratycznego.
Nie ma żadnych argumentów prawnych i moralnych za traktowaniem RW inaczej niż jakiegokolwiek innego organu administracyjnego"
Prześlij komentarz