Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Zapraszam do lektury książki o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w naszej Uczelni w latach 1980-81. To był niezwykle dynamiczny okres polskie...
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1982 r). W roku 1980 był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów Ś.A.M. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. Przez służbę bezpieczeństwa scharakteryzowany jako: „...inicjator i założyciel NZS-u, aktywny uczestnik wielu negatywnych inicjatyw politycznych...”
Od 1994 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym S.U.M. Jest specjalistą chorób wewnętrznych (1989 r.). W roku 1993 uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2000 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. ”Pomiary ilościową metodą ultradźwiękową osób zdrowych (dzieci, kobiet i mężczyzn), kobiet w okresie pomenopauzalnym poddanych hormonalnej terapii zastępczej oraz kobiet i mężczyzn z przebytymi złamaniami o charakterze atraumatycznym: analiza oparta na grupie 3566 przypadków”. W 2001 roku był inicjatorem powstania Zakładu Chorób Metabolicznych Kości (pierwszego w kraju) oraz stworzył autorski program nauczania studentów medycyny w ramach zajęć z chorób wewnętrznych. W latach 1997-2023 opublikował w renomowanych periodykach medycznych, takich, jak: Journal of Bone and Mineral Research, Bone, Osteoporosis International, Maturitas, British Journal of Radiology, Journal of Clinical Densitometry, Ultrasound in Medicine and Biology, Dentomaxillofacial Radiology, Clinical Rheumatology, International Journal of Clinical Practice, Hormone and Metabolic Research, Journal of Bone Mineral Metabolism, Journal of Pediatrics Orthopaedics, Diabetologia, Medical Hypotheses, Gynecological Endocrinology, BMC Musculoskeletal Disorders, Journal of Ultrasound, Obesity Surgery, International Journal Journal of Surgery, Endokrynologia Polska, Public Health Nutrition, Climacteric, Journal of Musculoskeletal and Neuronal Interactions, Archives of Medical Sciences, Annals of Agric and Environmental Medicine, Journal of Human Health, Population and Nutrition, Aging Clin Exp Res, Adv Clin Exp Med i Information Sciences 1234 oryginalne prace. W 2024 roku nagrodzony Nagroda Ministra za całokształt dorobku. Łączny Impact Factor prac pełnotekstowych wynosi 398,256 (wg danych Biblioteki Głównej SUM, 09.11.2023), liczba cytowań 2405 i współczynnik Hirscha 27 (wg bazy Scopus z 17.11.2024). W 2003 roku uzyskał tytuł profesora, a w 2004 roku stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 2010 profesora zwyczajnego. Pod jego kierunkiem 20 osób uzyskało stopień doktora nauk medycznych. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe przez Rektora S.U.M., a w 2004 i 2006 r. jego prace naukowe zostały wyróżnione Nagrodą Naukową Ministra Zdrowia. Jest organizatorem i kierownikiem naukowym podyplomowych kursów szkoleniowych dla lekarzy z zakresu chorób metabolicznych kości, ekspertem programu Horyzont 2020 oraz był ekspertem Unii Europejskiej w V, VI i VII Programie Ramowym. Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest żonaty, ma dwóch synów, żona Bogna jest profesorem medycyny, a jego hobby to narciarstwo zjazdowe i turowe oraz rower.
7 komentarze:
Ciekawe jak wypada porównanie ze stroną ŚUM w liczbie wejść/miesiąc! Nie zdziwiłbym się gdyby Autor przebił wynik Uczelni. Tak czy inaczej - tendencja jest wzrostowa, to mówi samo przez się o tym, jak bardzo ten blog jest potrzebny i niepodważalnie ważnym medium w życiu Uniwersytetu się stał - czy to się komuś podoba czy też nie.
Moją prywatną satysfakcją jest fakt, że śledzę go od czasów gdy bywało tu i nieco ponad tysiąc wejść miesięcznie.
Szczere życzenia wytrwałości w Nowym, być może jeszcze trudniejszym Roku, od wiernego czytelnika Panie Profesorze!
Kiedyś Student IVL
Jak realizowane jest zarządzenie antynepotyczne z 29.11.10:
Prodziekan wydziału opieki zdrowotnej dr Marcisz jest promotorem pracy doktorskiej swojego zięcia na wspaniałym wydziale lekarskim w katowicach!
Widocznie nikt nie chciał sie podjąć...
Gratulcje ! Oby tak dalej, wybory akademickie już niebawem...
Bardzo sie cieszę z takiego wyniku i gratuluję Panu Profesorowi. To światełko w tunelu na lepsze jutro. I chociaż wiele osób nie przyznaje się że czyta ten blog, to w dyskusjach zaskakująco zna jego aktualne treści. A to oznacza, że czuje potrzebę lektury tego blogu, tylko jest tchórzem aby się do tego przyznać. Blog jest niezbędny i stanowi dla wielu podrecznik do nauczania jak nie należy się zachowywać. Być może też przypomina, co znaczy honor, sprawiedliwośc i człowieczeństwo. Jest świetnym skryptem dla naszych władz, które nie miałyby żadnej krytyki, gdyby nie ten blog.
Tak, ten blog to dla mnie jak tchnienie wiosny. Jest dla wielu powiewem lepszego świata. Uniwersyteckiego oczywiście. Mam nadzieję, że kiedyś te wszystkie draństwa naszych władz znikną z obiegu, a zostaną oczekiwane przez nas uniwersyteckie obyczaje. I zniknie pokrętna i kłamliwa kuraszewska z horyzontu a Senat odzyska klasę.
Analiza częstotliwość wejść na blog Pana prof. W. Pluskiewicza wskazuje,że w miesiącu czerwcu 2009roku gwałtownie wzrosła, prawie o 4000 i od tego czasu utrzymywała się w wysokich wartościach.Dobrze byłoby odszukać w archiwum jaka to poruszane tematyka tak zmobilizowala społeczność akademicką do czytania blogu. Przydałoby sie też równolegle zestawienie - liczba wejść z liczbą komentarzy.
Jeżeli jest to prawda, że doc.Marcisz jest promotorem swojego zięcia, to taka nepotyczna postawa woła o pomstę do nieba. Powinien być zdjęty z funkcji prodziekana do spraw doktoratów w trybie natychmiastowym. Nie jest bowiem wiarygodny i wykorzystuje swoją pozycję.
Prześlij komentarz