Nadal zostajemy w Zabrzu, w SK-1. Dziś prezentuję zdjęcie budynku neurologii. Aż trudno uwierzyć, że tu mieści się Katedra i Klinika Neurologii macierzystego Wydziału naszej uczelni…
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Zapraszam do lektury książki o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w naszej Uczelni w latach 1980-81. To był niezwykle dynamiczny okres polskie...
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1982 r). W roku 1980 był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów Ś.A.M. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. Przez służbę bezpieczeństwa scharakteryzowany jako: „...inicjator i założyciel NZS-u, aktywny uczestnik wielu negatywnych inicjatyw politycznych...”
Od 1994 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym S.U.M. Jest specjalistą chorób wewnętrznych (1989 r.). W roku 1993 uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2000 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. ”Pomiary ilościową metodą ultradźwiękową osób zdrowych (dzieci, kobiet i mężczyzn), kobiet w okresie pomenopauzalnym poddanych hormonalnej terapii zastępczej oraz kobiet i mężczyzn z przebytymi złamaniami o charakterze atraumatycznym: analiza oparta na grupie 3566 przypadków”. W 2001 roku był inicjatorem powstania Zakładu Chorób Metabolicznych Kości (pierwszego w kraju) oraz stworzył autorski program nauczania studentów medycyny w ramach zajęć z chorób wewnętrznych. W latach 1997-2023 opublikował w renomowanych periodykach medycznych, takich, jak: Journal of Bone and Mineral Research, Bone, Osteoporosis International, Maturitas, British Journal of Radiology, Journal of Clinical Densitometry, Ultrasound in Medicine and Biology, Dentomaxillofacial Radiology, Clinical Rheumatology, International Journal of Clinical Practice, Hormone and Metabolic Research, Journal of Bone Mineral Metabolism, Journal of Pediatrics Orthopaedics, Diabetologia, Medical Hypotheses, Gynecological Endocrinology, BMC Musculoskeletal Disorders, Journal of Ultrasound, Obesity Surgery, International Journal Journal of Surgery, Endokrynologia Polska, Public Health Nutrition, Climacteric, Journal of Musculoskeletal and Neuronal Interactions, Archives of Medical Sciences, Annals of Agric and Environmental Medicine, Journal of Human Health, Population and Nutrition, Aging Clin Exp Res, Adv Clin Exp Med i Information Sciences 1234 oryginalne prace. W 2024 roku nagrodzony Nagroda Ministra za całokształt dorobku. Łączny Impact Factor prac pełnotekstowych wynosi 398,256 (wg danych Biblioteki Głównej SUM, 09.11.2023), liczba cytowań 2405 i współczynnik Hirscha 27 (wg bazy Scopus z 17.11.2024). W 2003 roku uzyskał tytuł profesora, a w 2004 roku stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 2010 profesora zwyczajnego. Pod jego kierunkiem 20 osób uzyskało stopień doktora nauk medycznych. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe przez Rektora S.U.M., a w 2004 i 2006 r. jego prace naukowe zostały wyróżnione Nagrodą Naukową Ministra Zdrowia. Jest organizatorem i kierownikiem naukowym podyplomowych kursów szkoleniowych dla lekarzy z zakresu chorób metabolicznych kości, ekspertem programu Horyzont 2020 oraz był ekspertem Unii Europejskiej w V, VI i VII Programie Ramowym. Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest żonaty, ma dwóch synów, żona Bogna jest profesorem medycyny, a jego hobby to narciarstwo zjazdowe i turowe oraz rower.
6 komentarze:
W sumie niewiele lepiej wygląda z zewnątrz gmach, w którym mieści się klinika hematologii na Reymonta, jedna z najlepszych w Polsce. Za to w środku... Marmur i złoto. :)
Neurologia w środku wygląda nieźle więc to tylko złudzenie.
Ale bądź co bądź - nie przystoi klinice uniwersyteckiej mieścić się w gmachu wyglądającym z zewnątrz jak jakaś melina przeznaczona do rozbiórki...
Profesorze,
cenię Pana, ale jednak mam wrażenie, że zakrada się tu tania kampania wyborcza. Budowalśmy już drugą Japonię, całkiem niedawno milion mieszakań, a teraz co? Wyremontuje pan całą bazę kliniczną i to najlepiej z marmurami od zewnątrz? Był już taki rektor, który obiecał dla Zabrza miliony od USA i WIEEELLLKKKIIIEEE centrum medyczne. Zostały WIEEEELKIEEEE długi. Myślę,że Uniwersytet ma większe problemy niż odpadający tynk. Moim zdaniem są to:
1. Brak oficjalnej, spójnej wizji Uniwersytetu z klarownie nakreślonymi zadaniami i przyszłością wszystkich wydziałów.
2. Antagonizowanie społeczności akademickiej i budowanie lini podziałów pomiędzy wydziałami. Ludzie identyfikuja się z wydziałem, a nie z uczelnią. Jakie pozytywne kontakty maja studenci i kadra z Zabrza np z ich kolegami z Ligoty? Na razie dominuje nieufnośc i obawa o przyszłość.
3. Zupełny upadek etykiety uniwersyteckiej. Na wszystkich szczeblach niestety, a na Poniatowskiego Lepperyzm w pełnej krasie...
A tak z nieco innej beczki. Przeglądałem plan zajęć (zaczynamy 28smego) a w regulaminie studiów jest zapis: "Rok akademicki rozpoczyna się 1 października i trwa do 30 września roku następnego."
Jak nie ma być antagonizmów jesli słyszy się na zajęciach z ust Pani Doktor, która ma zajęcia ze studentami WL-Katowice że studenci z Katowic są lepsi i bardziej wychowani niż Ci z Zabrza. A kilka wykładów później okazuje się, że studentka z Katowic bardzo niepochlebnie wypowiadała się przed kamerami na temat przedmiotu wykładanego przez Panią Doktor.
Prześlij komentarz