Pomoc dla Ukrainy

To jest też moja wojna

Stowarzyszenie Pokolenie ING Bank Śląski: 46 1050 1214 1000 0023 2833 5191

Witajcie!! Zapraszam wszystkich na fb Pokolenia. Będziemy dokładnie informować o wszystkich przedsięwzięciach. Proszę o pilne wpłaty bo na granicy w Krościenku dramat i z samego rana trzeba kupić pampersy, soczki dla dzieci itp. Równocześnie prośba o dokładne czytanie naszych komunikatów na fb bo nie możemy się rozjeżdżać w działaniu. Jesteśmy w stałym kontakcie z zarządzaniem kryzysowym wojewody i pogranicznikami. Wiemy co jest potrzebne. Dzisiaj bus od nas był po ukraińskiej stronie, mamy grubo ponad setkę wolontariuszy, jutro zaczniemy uruchamiać punkty w 15 miastach. Musimy działać sensownie i rozważnie żeby pomagać, a nie po to żeby mieć satysfakcję. Poniżej tekst z fb.

Wracamy!! Od dawna nie uruchamialiśmy fb, ale Putin i jego agresja na Ukrainę zmusza nas do działania. Dlatego wracamy, bo to też jest nasza wojna. Ukraina krwawi, Ukraina walczy. Prezydent Zeleński przejdzie do historii jako bohater. Na naszych oczach zmienia się cały współczesny świat. Musimy sobie uświadomić, że tam giną ludzie, którzy walczą też o nasze bezpieczeństwo. Tę wojnę musimy wygrać, wszyscy razem, dla nas, naszych dzieci, wnuków i w imię zwykłej przyzwoitości. Dlatego bardzo proszę wszystkich o pomoc. Ogłaszamy zbiórkę, która pójdzie w dwóch kierunkach- pomoc dla armii ukraińskiej czyli kamizelki kuloodporne, hełmy i wszystko co służy do obrony, a nie jest bronią i nade wszystko na zestawy medyczne dla żołnierzy. Jeżeli ktoś chce dawać pieniądze na broń, to postaram się jutro podać właściwe konto, ale my się tym nie zajmujemy. Drugi kierunek to pomoc humanitarna dla uchodźców i ludności cywilnej na Ukrainie. W tym momencie mamy zamówienia od konkretnych ludzi na ponad 500 kamizelek i hełmów- to są już kwoty milionowe. Po kilka razy dziennie będę się starał dawać wpisy i informować o naszych działaniach. Precz z komuną.

środa, 25 lipca 2018

O nauce zasłyszane w radio

Ostatnio przypadkowo w radio usłyszałem komentarz o pewnej publikacji dotyczącej wpływu otyłości na stan zdrowia. Generalne przesłanie było następujące: otyłość nie jest szkodzi zdrowiu! Dopiero na końcu wspomniano, że otyłość nie wpływa negatywnie na stan zdrowia pod warunkiem braku współistnienia powikłań np. w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego lub cukrzycy. A brak takiego wpływu dotyczyło zaledwie 5% wszystkich ludzi z otyłością.
Nie neguję sensu badań oceniających wpływ różnych okoliczności występujących u człowieka na stan jego zdrowia. Ale już sposób interpretacji – czego przykładem jest wyżej opisana relacja medialna – może prowadzić do poważnych nieporozumień. Musimy zachować krytycyzm wobec takich uproszczonych, ale atrakcyjnych medialnie wiadomości. Polacy są bardzo wyczuleni na problemy zdrowotne czego przykładem jest codzienne bombardowanie reklamą suplementów diety. Stąd już bardzo blisko do dezinformacji wiodącej raczej do działań szkodliwych niż korzystnych dla zdrowia.

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

A propos wynagrodzeń wg. nowej ustawy:
https://nfaetyka.wordpress.com/2018/07/25/finansowa-trwoga/

Zgodnie z propozycją minimalne wynagrodzenie zasadnicze profesora będzie wynosiło 6410 zł brutto (obecnie to 5390 zł).
W przypadku adiunkta pensja ma wynosić nie mniej niż 73 proc wynagrodzenia profesora tytularnego.
Czyli w przypadku adiunkta habilitowanego (jak ja), zakładając dolne widełki mamy 6410*0,7 = 4679,3 zł brutto. Odtrącając podatki i zakładając 80% czasu pracy na koszty autorskie zostaje: 3622 zł. Ja mam 16 lat stażu pracy, czyli 4679,3*1,15 = 5381,2 zł; odtrącając podatki i zakładając 80% czasu pracy na koszty autorskie zostaje: 4155,5 zł.
W efekcie po nowelizacji dostanę na konto mniej niż mam teraz.

Jest to niezwykle motywujące, by zacząć rozglądać się jednak za nowym miejscem pracy, niekoniecznie związanym z nauką. Nadmienię, że jako dr hab należę do tego grona pracowników naukowych, którym jeszcze chce się pracować i mam na swoim koncie pokaźną liczbę tak prac, jak i punktów IF. Tylko co z tego, skoro roczna nagroda Rektora za całkiem sporo punktów IF była mniejsza niż 20% mojej pensji na koncie? Jak takie kwoty motywacyjne i proponowane nową ustawą stawki pensji na uczelni mają zatrzymać kadrę naukową, nie mówiąc o ściąganiu nowych młodych i ambitnych pracowników. Proszę popatrzeć jak ogromna liczba konkursów jest przewidziana na naszej uczelni. Są tam pewnie kontynuacje zatrudnienia, ale z ciekawości można by sprawdzić ilu pracowników zrezygnowało z pracy lub ilu nie uzyskało przedłużenia umowy i na ich miejsce są otwarte etaty. Bo liczba rezygnacji będzie odzwierciedlać stan naszej uczelni i nauki w kraju.