Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Zapraszam do lektury książki o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w naszej Uczelni w latach 1980-81. To był niezwykle dynamiczny okres polskie...
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1982 r). W roku 1980 był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów Ś.A.M. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. Przez służbę bezpieczeństwa scharakteryzowany jako: „...inicjator i założyciel NZS-u, aktywny uczestnik wielu negatywnych inicjatyw politycznych...”
Od 1994 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym S.U.M. Jest specjalistą chorób wewnętrznych (1989 r.). W roku 1993 uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2000 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. ”Pomiary ilościową metodą ultradźwiękową osób zdrowych (dzieci, kobiet i mężczyzn), kobiet w okresie pomenopauzalnym poddanych hormonalnej terapii zastępczej oraz kobiet i mężczyzn z przebytymi złamaniami o charakterze atraumatycznym: analiza oparta na grupie 3566 przypadków”. W 2001 roku był inicjatorem powstania Zakładu Chorób Metabolicznych Kości (pierwszego w kraju) oraz stworzył autorski program nauczania studentów medycyny w ramach zajęć z chorób wewnętrznych. W latach 1997-2023 opublikował w renomowanych periodykach medycznych, takich, jak: Journal of Bone and Mineral Research, Bone, Osteoporosis International, Maturitas, British Journal of Radiology, Journal of Clinical Densitometry, Ultrasound in Medicine and Biology, Dentomaxillofacial Radiology, Clinical Rheumatology, International Journal of Clinical Practice, Hormone and Metabolic Research, Journal of Bone Mineral Metabolism, Journal of Pediatrics Orthopaedics, Diabetologia, Medical Hypotheses, Gynecological Endocrinology, BMC Musculoskeletal Disorders, Journal of Ultrasound, Obesity Surgery, International Journal Journal of Surgery, Endokrynologia Polska, Public Health Nutrition, Climacteric, Journal of Musculoskeletal and Neuronal Interactions, Archives of Medical Sciences, Annals of Agric and Environmental Medicine, Journal of Human Health, Population and Nutrition, Aging Clin Exp Res, Adv Clin Exp Med i Information Sciences 1234 oryginalne prace. W 2024 roku nagrodzony Nagroda Ministra za całokształt dorobku. Łączny Impact Factor prac pełnotekstowych wynosi 398,256 (wg danych Biblioteki Głównej SUM, 09.11.2023), liczba cytowań 2405 i współczynnik Hirscha 27 (wg bazy Scopus z 17.11.2024). W 2003 roku uzyskał tytuł profesora, a w 2004 roku stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 2010 profesora zwyczajnego. Pod jego kierunkiem 20 osób uzyskało stopień doktora nauk medycznych. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe przez Rektora S.U.M., a w 2004 i 2006 r. jego prace naukowe zostały wyróżnione Nagrodą Naukową Ministra Zdrowia. Jest organizatorem i kierownikiem naukowym podyplomowych kursów szkoleniowych dla lekarzy z zakresu chorób metabolicznych kości, ekspertem programu Horyzont 2020 oraz był ekspertem Unii Europejskiej w V, VI i VII Programie Ramowym. Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest żonaty, ma dwóch synów, żona Bogna jest profesorem medycyny, a jego hobby to narciarstwo zjazdowe i turowe oraz rower.
7 komentarze:
Nie zajmę stanowiska merytorycznego. Nie znam się na tym. Ale dopuszczam, że jest to jakiś odprysk walki koncernów farmaceutycznych.
Koncerny farmaceutyczne dysponują ogromnymi pieniędzmi i ogromnymi możliwościami. Znane jest powiedzenie: Jak jest różnica miedzy mafia a koncernem farmaceutycznym? Mafia nie ma tyle pieniędzy!
W treści artykułu: "Uważnego czytelnika "Progress in Health of Sciences" może zaskoczyć dość rzadko spotykana we współczesnej nauce wszechstronność prof. Krajewskiej-Kułak i prof. Kułaka..."
- wcale nie zaskakuje, w SUM też niektórzy profesorowie bywają "wszechstronni" ;-)
W naszej uczelni, jak słusznie napisano w poprzednim komentarzu, również są omnibusy wiedzy, czyli naukowcy znający się na wszystkim.
Wystarczy przypomnieć, że docent specjalizujący się w ekologii i uprawie marchwi, ma cywilną odwagę podjąć się prowadzenia doktoratu dot. analizy kosztów. W SUM zdarzają się też publikacje słabe, kontrowersyjne, a także plagiaty. Przypomnieć można jakich określeń użyli naukowcy amerykańscy na temat publikacji dot. komórek macierzystych w wykonaniu tuzów kardiologicznych naszej uczelni. Tego autentycznie trzeba się wstydzić.
Cóż można powiedzieć o takich naukowcach? Gdzie jest rzetelność naukowa i dążenie do prawdy? Gdzie jest honor, a w szczególności wstyd? To dlatego Panie Profesorze władzom ten blog się nie podoba. Przecież gdyby go nie było, nigdy pewne rzeczy
światła dziennego by nie ujrzały szeptane po korytarzach i gabinetach. I społeczność akademicka w większości żyłaby w nieświadomości. A tak otwieramy blog i wiemy o wiele więcej. Niech żyje długo i ma się dobrze. Pozdrowienia dla Pana Profesora. Pracownica
Widziałam ogłoszenie w Gazecie Wyborczej z reklamą SUM i opisem prowadzonych kierunków. Od kiedy to wydział w Zabrzu prowadzi jednolite, anglojęzyczne studia magisterskie ? Przecież takie nie są aktualnie prowadzone ? Dla obcokrajowców to tylko na Ligocie.
Na stronie Związku Zawodowego "Solidarność" jest zapytanie do Rektora o wprowadzonym wraz z rządami Kuraszewskiej nowego zwyczaju w życiu akademickim naszej uczelni. Lepiej późno niż wcale. Może wreszcie ktoś położy kres psychicznemu terrorowi, który już nie jednemu pracownikowi zniszczył zdrowie. I to wszystko na uczelni medycznej.
Na stronie Związku Zawodowego "Solidarność" jest zapytanie do Rektora o wprowadzonym wraz z rządami Kuraszewskiej nowego zwyczaju w życiu akademickim naszej uczelni. Lepiej późno niż wcale. Może wreszcie ktoś położy kres psychicznemu terrorowi, który już nie jednemu pracownikowi zniszczył zdrowie. I to wszystko na uczelni medycznej...
Prześlij komentarz