Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1982 r). W roku 1980 był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów Ś.A.M. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. Przez służbę bezpieczeństwa scharakteryzowany jako: „...inicjator i założyciel NZS-u, aktywny uczestnik wielu negatywnych inicjatyw politycznych...”
Od 1994 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym S.U.M. Jest specjalistą chorób wewnętrznych (1989 r.). W roku 1993 uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2000 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. ”Pomiary ilościową metodą ultradźwiękową osób zdrowych (dzieci, kobiet i mężczyzn), kobiet w okresie pomenopauzalnym poddanych hormonalnej terapii zastępczej oraz kobiet i mężczyzn z przebytymi złamaniami o charakterze atraumatycznym: analiza oparta na grupie 3566 przypadków”. W 2001 roku był inicjatorem powstania Zakładu Chorób Metabolicznych Kości (pierwszego w kraju) oraz stworzył autorski program nauczania studentów medycyny w ramach zajęć z chorób wewnętrznych. W latach 1997-2023 opublikował w renomowanych periodykach medycznych, takich, jak: Journal of Bone and Mineral Research, Bone, Osteoporosis International, Maturitas, British Journal of Radiology, Journal of Clinical Densitometry, Ultrasound in Medicine and Biology, Dentomaxillofacial Radiology, Clinical Rheumatology, International Journal of Clinical Practice, Hormone and Metabolic Research, Journal of Bone Mineral Metabolism, Journal of Pediatrics Orthopaedics, Diabetologia, Medical Hypotheses, Gynecological Endocrinology, BMC Musculoskeletal Disorders, Journal of Ultrasound, Obesity Surgery, International Journal Journal of Surgery, Endokrynologia Polska, Public Health Nutrition, Climacteric, Journal of Musculoskeletal and Neuronal Interactions, Archives of Medical Sciences, Annals of Agric and Environmental Medicine, Journal of Human Health, Population and Nutrition, Aging Clin Exp Res, Adv Clin Exp Med i Information Sciences 126 oryginalne prace. Łączny Impact Factor prac pełnotekstowych wynosi 383,452 (wg danych Biblioteki Głównej SUM, 09.11.2023), liczba cytowań 2190 i współczynnik Hirscha 26 (wg bazy Scopus z 30.12.2022). W 2003 roku uzyskał tytuł profesora, a w 2004 roku stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 2010 profesora zwyczajnego. Pod jego kierunkiem 20 osób uzyskało stopień doktora nauk medycznych. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe przez Rektora S.U.M., a w 2004 i 2006 r. jego prace naukowe zostały wyróżnione Nagrodą Naukową Ministra Zdrowia. Jest organizatorem i kierownikiem naukowym podyplomowych kursów szkoleniowych dla lekarzy z zakresu chorób metabolicznych kości, ekspertem programu Horyzont 2020 oraz był ekspertem Unii Europejskiej w V, VI i VII Programie Ramowym. Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest żonaty, ma dwóch synów, żona Bogna jest profesorem medycyny, a jego hobby to narciarstwo zjazdowe i turowe oraz rower.
6 komentarze:
Dziś Rada Wydziału w Zabrzu przy 2 głosach sprzeciwu przyznała Dariuszowi Jorgowi, dyrektorowi szpitala klinicznego nr 5 stopień doktora, zatem magister pedagogiki może się doktoryzować na wydziale lekarskim...
No właśnie, i rada wydziału to jak najbardziej zaakceptowała. To są właśnie nowe, lepsze porządki i wszyscy je popierają. Akademickość w całej pełni.
Tu idzie o coś znacznie ważniejszego niż jeden doktorat. Oczywiście ta sprawa jest kontrowersyjna, bo czy ktokolwiek słyszał by np. jakiś lekarz doktoryzował się na politechnice?Gdyby Pan Jorg nie był w uczelni tym kim jest i po prostu jako mgr pedagogiki zgłosił chęć pisania u nas doktoratu nikt by z nim nie podjął rozmowy. Ale pal sześć; tu idzie o powagę uczelni. Skoro takie dziwne rzeczy się w niej dzieją to czy można ją traktować jako uczelnię poważną? Bardzo w to wątpię, takie ruchy - obok wielu innych - skutecznie obniżają naszą rangę. W dodatku bez jakiejkolwiek reakcji środowiska. Pozostaje tylko ten blog, na którym czasem (ale znacznie rzadziej jak dawniej) można zobaczyć inne oblicze uczelni niż to oficjalne, takie niestosownie polukrowane.
Jeżeli pan Dariusz Jorg spełnił określone warunki, to dlaczego nie ma otrzymać doktoratu? Nie wiem, z jakiej dziedziny otrzymał doktorat Pan DJ. Jeżeli Rada Wydziału spełnia warunki ustawowe, to może nadawać doktoraty nie tylko medycyny, ale i z biologii, nauk przyrodniczych i innych. Tak samo tytuły profesora. Np prof dr hab K Olczyk jest z wykształcenia biochemikiem uniwersyteckim, a otrzymała tytuł prof nauk medycznych. To jest zgodne z wolą ustawodawcy. Dlatego nie rozumiem o co chodzi Komentującym. czyżby medyczna megalomania?
Od czasu jak Wydział Opieki Zdrowotnej dostał uprawnienia do nadawania stopnia dr nauk o zdrowiu tam odsyła się wszystkich "nie lekarzy". Widać jednak , że nie wszystkich. Nikowcy mają inne prawa....
Tak, mają inne prawa w nagrodę za postawy wobec władz. A raczej wobec nie do końca zgodnych z prawem działań poprzednich władz uczelni. Wszystkie kliniki w Ochojcu były kontrolowane oprócz jednej - której kierownikiem jest mąż rektorki, choć przecież wiadomo, że kwestionowanych przez NIK umów miał najwięcej. Wszyscy też ponieśli karę za nieprawidłowości oprócz niego. A więc jest za co dziękować.
Prześlij komentarz