środa, 9 czerwca 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1982 r). W roku 1980 był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów Ś.A.M. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. Przez służbę bezpieczeństwa scharakteryzowany jako: „...inicjator i założyciel NZS-u, aktywny uczestnik wielu negatywnych inicjatyw politycznych...”
Od 1994 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym S.U.M. Jest specjalistą chorób wewnętrznych (1989 r.). W roku 1993 uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2000 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. ”Pomiary ilościową metodą ultradźwiękową osób zdrowych (dzieci, kobiet i mężczyzn), kobiet w okresie pomenopauzalnym poddanych hormonalnej terapii zastępczej oraz kobiet i mężczyzn z przebytymi złamaniami o charakterze atraumatycznym: analiza oparta na grupie 3566 przypadków”. W 2001 roku był inicjatorem powstania Zakładu Chorób Metabolicznych Kości (pierwszego w kraju) oraz stworzył autorski program nauczania studentów medycyny w ramach zajęć z chorób wewnętrznych. W latach 1997-2023 opublikował w renomowanych periodykach medycznych, takich, jak: Journal of Bone and Mineral Research, Bone, Osteoporosis International, Maturitas, British Journal of Radiology, Journal of Clinical Densitometry, Ultrasound in Medicine and Biology, Dentomaxillofacial Radiology, Clinical Rheumatology, International Journal of Clinical Practice, Hormone and Metabolic Research, Journal of Bone Mineral Metabolism, Journal of Pediatrics Orthopaedics, Diabetologia, Medical Hypotheses, Gynecological Endocrinology, BMC Musculoskeletal Disorders, Journal of Ultrasound, Obesity Surgery, International Journal Journal of Surgery, Endokrynologia Polska, Public Health Nutrition, Climacteric, Journal of Musculoskeletal and Neuronal Interactions, Archives of Medical Sciences, Annals of Agric and Environmental Medicine, Journal of Human Health, Population and Nutrition, Aging Clin Exp Res, Adv Clin Exp Med i Information Sciences 126 oryginalne prace. Łączny Impact Factor prac pełnotekstowych wynosi 383,452 (wg danych Biblioteki Głównej SUM, 09.11.2023), liczba cytowań 2190 i współczynnik Hirscha 26 (wg bazy Scopus z 30.12.2022). W 2003 roku uzyskał tytuł profesora, a w 2004 roku stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 2010 profesora zwyczajnego. Pod jego kierunkiem 20 osób uzyskało stopień doktora nauk medycznych. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe przez Rektora S.U.M., a w 2004 i 2006 r. jego prace naukowe zostały wyróżnione Nagrodą Naukową Ministra Zdrowia. Jest organizatorem i kierownikiem naukowym podyplomowych kursów szkoleniowych dla lekarzy z zakresu chorób metabolicznych kości, ekspertem programu Horyzont 2020 oraz był ekspertem Unii Europejskiej w V, VI i VII Programie Ramowym. Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest żonaty, ma dwóch synów, żona Bogna jest profesorem medycyny, a jego hobby to narciarstwo zjazdowe i turowe oraz rower.
3 komentarze:
Ten problem wraca jak bumerang i warto uswiadomić sobie, że przez ponad rok nic się nie zmieniło. Będąc niedawno we Wrocławiu miałam okazję bliżej poznać pewne okoliczności tej „hańby polskiej nauki i niemocy władz”. Wiele miesięcy temu przedstawił Pan zeskanowane dokumenty, po obejrzeniu których chyba tylko ślepiec nie znalazłby zapożyczeń czy wręcz „żywcem” przepisanych akapitów. A teraz jeszcze wypłynął kolejny plagiat tego autora. Ale po kolei, przed ponad rokiem Centralna Komisja ds. Tytułów i Stopni Naukowych nakazała ponowne przeprowadzenie przewodu habilitacyjnego rektora Andrzejaka. I co się dzieje – nic. Z jednej strony parasol ochronny roztacza ministerstwo zdrowia, które „umyło ręce” po „tajnej” opinii Rzecznika Dyscyplinarnego oczyszczającej rzekomo z oskarżenia o plagiat, tenże rzecznik posługuje się podobno w swojej opinii definicją plagiatu wzietą z Vikipedii, szkoda, że nie z teleturnieju… CK nie mogąc od prawie roku wyegzekwować od rady wydziału powtórzenia przewodu habilitacyjnego, wyznaczyła w końcu termin 15 czerwca. Pod koniec maja rada wydziału powołała w końcu komisję, której skład gwarantuje bezpieczeństwo kandydatowi, a jeszcze przed zebraniem i rady i komisji mówiło się, że recenzentem będzie szef kliniki hematologii, który na pewno nie skrzywdzi swojego kolegi... Smaku tej sprawie dodaje sytuacja gdy Dziekanem jest podwładna Rektora zamieszana w całej sprawie, zaś lokalne środowisko nie jest w stanie napiętnować czarnej owcy w swoim gronie... Ale to się chyba skończy bo parasol się zamyka. Mówiło się, że za Andrzejakiem stał ważny polityk PO, którego blyskotliwa kariera niedawno legła w gruzach, a w ministerstwie jego interesów pilnowała wiceminister, dawna wicedyrektor szpitala akademickiego, która teraz po dymisji została kolejną wicekwestor AM. CK też nie była zbyt skuteczna i jednomyslna w swoich działaniach, trzebaby przeanalizować jej skład żeby doszukać się protektorów. Co prawda straszy radę groźbą utraty uprawnień, ale w to nikt nie wierzy. Chociaż to wydaje się być jedynym możliwym argumentem, który mógłby obudzić członków rady wydziału z niemocy. I wtedy dopiero sie okaze ze nie bylo warto ochraniac plagiatora.
Jest jeszcze drugi wiceminister, podobno kolega z roku studiów Andrzejaka. Też trudno się spodziewac zeby chcial go "skrzywdzic"...
Mamy dzis 16 czerwca!
Nie slychac zeby RW zdazyla przeprowadzic powtornie przewod habilitacyjny pana Andrzejaka. Wiec bedzie rektor bez habilitacji, rada wydzialu bez uprawnien do nadawania stopni i tytulow, uczelnia bez wstydu i honoru, a srodowisko chroniace plagiatora bez twarzy...
Prześlij komentarz