poniedziałek, 7 września 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Zapraszam do lektury książki o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w naszej Uczelni w latach 1980-81. To był niezwykle dynamiczny okres polskie...
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1982 r). W roku 1980 był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów Ś.A.M. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. Przez służbę bezpieczeństwa scharakteryzowany jako: „...inicjator i założyciel NZS-u, aktywny uczestnik wielu negatywnych inicjatyw politycznych...”
Od 1994 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym S.U.M. Jest specjalistą chorób wewnętrznych (1989 r.). W roku 1993 uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2000 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. ”Pomiary ilościową metodą ultradźwiękową osób zdrowych (dzieci, kobiet i mężczyzn), kobiet w okresie pomenopauzalnym poddanych hormonalnej terapii zastępczej oraz kobiet i mężczyzn z przebytymi złamaniami o charakterze atraumatycznym: analiza oparta na grupie 3566 przypadków”. W 2001 roku był inicjatorem powstania Zakładu Chorób Metabolicznych Kości (pierwszego w kraju) oraz stworzył autorski program nauczania studentów medycyny w ramach zajęć z chorób wewnętrznych. W latach 1997-2023 opublikował w renomowanych periodykach medycznych, takich, jak: Journal of Bone and Mineral Research, Bone, Osteoporosis International, Maturitas, British Journal of Radiology, Journal of Clinical Densitometry, Ultrasound in Medicine and Biology, Dentomaxillofacial Radiology, Clinical Rheumatology, International Journal of Clinical Practice, Hormone and Metabolic Research, Journal of Bone Mineral Metabolism, Journal of Pediatrics Orthopaedics, Diabetologia, Medical Hypotheses, Gynecological Endocrinology, BMC Musculoskeletal Disorders, Journal of Ultrasound, Obesity Surgery, International Journal Journal of Surgery, Endokrynologia Polska, Public Health Nutrition, Climacteric, Journal of Musculoskeletal and Neuronal Interactions, Archives of Medical Sciences, Annals of Agric and Environmental Medicine, Journal of Human Health, Population and Nutrition, Aging Clin Exp Res, Adv Clin Exp Med i Information Sciences 1234 oryginalne prace. W 2024 roku nagrodzony Nagroda Ministra za całokształt dorobku. Łączny Impact Factor prac pełnotekstowych wynosi 398,256 (wg danych Biblioteki Głównej SUM, 09.11.2023), liczba cytowań 2405 i współczynnik Hirscha 27 (wg bazy Scopus z 17.11.2024). W 2003 roku uzyskał tytuł profesora, a w 2004 roku stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 2010 profesora zwyczajnego. Pod jego kierunkiem 20 osób uzyskało stopień doktora nauk medycznych. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe przez Rektora S.U.M., a w 2004 i 2006 r. jego prace naukowe zostały wyróżnione Nagrodą Naukową Ministra Zdrowia. Jest organizatorem i kierownikiem naukowym podyplomowych kursów szkoleniowych dla lekarzy z zakresu chorób metabolicznych kości, ekspertem programu Horyzont 2020 oraz był ekspertem Unii Europejskiej w V, VI i VII Programie Ramowym. Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest żonaty, ma dwóch synów, żona Bogna jest profesorem medycyny, a jego hobby to narciarstwo zjazdowe i turowe oraz rower.
6 komentarze:
To następny szpital kliniczny SUM o którym jest głośno. I co z tego, że pani rektor teraz odwołała dyrektora, dla mnie ważniejsze jest, że to pani rektor takich dyrektorów wybiera!!!!! Jak widać dopiero kontrola NIK może doprowadzić do zmian na dyrektorskich stołkach. A gdzie przez te wszystkie lata była rada społeczna tego szpitala, a kontrola i nadzór SUM????? Na szczęscie takie historie udarzają w rektora SUM, na nieszczęście w pracowników też....Ciekawe kiedy NIK skontroluje SPSK 1 w Zabrzu i sam SUM. Już nie mogę się doczekać!!!!
Rada Społeczna każego szpitala jako organ nadzorczy pełni istoną, jeżeli nie najważniejszą rolę w kierowaniu jednostką opieki zdrowotnej. Od jej decyzji zależy prawidłowe funkcjonowanie dużego szpitala. Członkowie rady społecznej powoływani są na to stanowisko powinni odznaczać się wysokimi kwalifikacjami w zakresie zarządzania szpitalami klinicznymi oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe plus niekwestionowaną postawą etyczną.
Listę powołanych członków rady społecznej można znaleźć w spisie rozporządzeń ŚUM z roku 2008.
cytat wybranego fragentu ze statusu szpitala:
Rada Społeczna szpitala jest organem inicjującym i opiniodawczym oraz organem doradczym dyrektora Szpitala.
Do zadań Rady Społecznej należy:
1.Przedstawianie wniosków i opinii w sprawach:
a)zmiany lub rozwiązania umowy o udzielenie publicznego zamówienia na świadczenie zdrowotne,
b)zbycia środka trwałego oraz zakupu lub przyjęcia darowizny nowej aparatury i sprzętu medycznego,
c)związanych z przekształceniem lub likwidacją Szpitala, jego przebudową, rozszerzeniem lub ograniczeniem działalności,
d)przyznawania nagród Dyrektorowi Szpitala,
e)rozwiązania stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej o zarządzanie publicznym zakładem opieki zdrowotnej z Dyrektorem Szpitala.
2.Przedstawianie Dyrektorowi Szpitala wniosków i opinii w sprawach:
a)planu finansowego i inwestycyjnego,
b)rocznego sprawozdania z realizacji planu finansowego i inwestycyjnego,
c)kredytów bankowych lub dotacji,
d)podziału zysku.
Zakres uprawnień bardzo szeroki, nadrzędny w stosunku do dyrektora szpitala
Artykuł w Gazecie Wyborczej, wydanie katowickie 12/09/2009:
"Spór o zwolnionego dyrektora szpitala w Ochojcu".
Może ktoś z szanownych koleżanek/kolegów odpowie na pytanie, czy Narodowy Fundusz Zdrowia dopuszcza podwójne finansowanie leczenia tego samego pacjenta ? z pieniędzy NFZ, czyli z kieszeni podatnika i równocześnie z pieniędzy od firmy w ramach badania klinicznego ?
Czy wszystko jest w porządku, czy może zachodzi konflikt interesów i przepisów ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowotnym ?
Dlaczego odpowiedzialność za wszystko dotyczy tylko dyrektora? A rada społeczna tego szpitala? Jej przewodniczący? Dlaczego nikt nie pisze o tych ludziach? Dlatego sie milczy, bo część członków rady jest profesorami, znajomymi pani rektor? A może jeszcze jest tak, że w Ochojcu pracują dzieci członków rady społecznej? Czy tak powinno być? Czy to nie konflikt interesów?
Prześlij komentarz