25 września w 40. rocznicę powstania NZS w Muzeum Śląskim odbędzie się spotkanie byłych NZS-iaków (wstępnie przewidziana godzina to 16). Z powodu pandemii ta uroczystość jest opóźniona o rok, organizator, niestrudzony Przemek Miśkiewicz czeka na przybycie licznego grona dawnych studentów i założycieli organizacji z 1980 roku.

Do zobaczenia!

Jak wiecie, przygotowywaliśmy przez ostatnie pół roku album o NZS uczelni śląskich lat 80-90. I za chwilę będzie gotów. W trakcie y w Muzeum Śląskim - najprawdopodobniej o 16.00, co jeszcze potwierdzę. Promocja albumu, wspólne oglądanie filmu, występ chóru Zespołu Śląsk, który zaśpiewa kilka piosenek Kaczmara, Kelusa, ale też Kazika i innych - po prostu piosenki, które towarzyszyły nam w walce z komuną. Potem będziemy mogli zobaczyć się na wielkoformatowych zdjęciach i przypomnieć sobie, jak wyglądaliśmy podczas strajków 1981 roku, marszów i zadym czy wizyty papieskiej na Muchowcu. A po wszystkim bankiet- może już nie taki jak dawniej, ale będzie można zjeść smacznie przy winku czy piwku i pogadać z tymi, których nie widziało się czasami 30-40 lat. Spotkajmy się wszyscy, bo młodsi już nie będziemy. Powiadomcie innych ludzi tamtego czasu. Mam nadzieję, że covid nas nie zablokuje. Precz z komuną.

piątek, 28 listopada 2014

Film absolwenta naszej uczelni

Dziś na blogu prezentuję wyjątkowy film nakręcony w Rokitnicy przez absolwenta naszej uczelni (film otrzymałem drogą poczty elektronicznej 28 listopada). Autor pokazuje jak wygląda budynek dawnego akademika męskiego, w którym znajdowało się także Studium Wojskowe i klub Czarny Kot. Sentymentalne nuty tego filmu są oczywiste – lubimy wracać do czasów młodości, ale najważniejszy jest dzisiejszy stan tego ogromnego budynku. Wielu z nas pamięta czasy, gdy Rokitnica kipiała życiem, a setki studentów codziennie przewijały się przez kampus.

Jak mogło dojść do takiej degradacji tego centrum akademickiego?

Przyczyn jest z pewnością wiele, nie mam intencji stawiania zarzutów czy oskarżeń – dzięki naszemu Koledze pokazuję jak jest dziś.

Czy kiedykolwiek uda się odbudować Rokitnicę? Niestety, upływ czasu jest bezlitosny, destrukcja materii jest aż nadto dobitnie widoczna na tym filmie.

A poza tym, czy w dobie „Katowico-centryzmu” (przepraszam z neologizm) naszej uczelni można wierzyć w odwrócenie biegu czasu?

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Jakiego "Katowico-Centryzmu". Studenci IV roku WLK jeżdżą na zajęcia w Hospicjum do... GLIWIC! To ponoć wynik umowy podpisanej przez katowickiego Dziekana. Rozumiem, że w Katowicach i okolicy nie ma takich Ośrodków.

Anonimowy pisze...

Jak to jest z uznawaniem dyplomów medycznych w Ukrainy na wydziele ? Czy ktoś zna procedurę ?

Anonimowy pisze...

Do Anonimowego z 7.57.
Co mają powiedzieć studenci WLZ? Rozumiem, że także musicie dojeżdżać, ale chyba nie tyle co WLZ.
Interna: Alergologia (kiedyś 3 bloki Kato), Endokrynologia (0,5 bloku)
Chirurgia: sporo w Bytomiu, zajęcia z szycia w Centrum Symulacji, teraz także Chirurgia Onkologiczna w Kato
Ginekologia: Bytom
Psychiatria: Tarnowskie Góry
Onkologia: Kato
Okulistyka: Kato
Sądówka: Kato
Rehabilitacja: Kato
Ortopedia: Sosnowiec
Ratunkowa: totalny rozjazd
Więcej mi się nie chce pisać, ale coś by się jeszcze znalazło.
Pozdrawiam
Student WLZ