25 września w 40. rocznicę powstania NZS w Muzeum Śląskim odbędzie się spotkanie byłych NZS-iaków (wstępnie przewidziana godzina to 16). Z powodu pandemii ta uroczystość jest opóźniona o rok, organizator, niestrudzony Przemek Miśkiewicz czeka na przybycie licznego grona dawnych studentów i założycieli organizacji z 1980 roku.

Do zobaczenia!

Jak wiecie, przygotowywaliśmy przez ostatnie pół roku album o NZS uczelni śląskich lat 80-90. I za chwilę będzie gotów. W trakcie y w Muzeum Śląskim - najprawdopodobniej o 16.00, co jeszcze potwierdzę. Promocja albumu, wspólne oglądanie filmu, występ chóru Zespołu Śląsk, który zaśpiewa kilka piosenek Kaczmara, Kelusa, ale też Kazika i innych - po prostu piosenki, które towarzyszyły nam w walce z komuną. Potem będziemy mogli zobaczyć się na wielkoformatowych zdjęciach i przypomnieć sobie, jak wyglądaliśmy podczas strajków 1981 roku, marszów i zadym czy wizyty papieskiej na Muchowcu. A po wszystkim bankiet- może już nie taki jak dawniej, ale będzie można zjeść smacznie przy winku czy piwku i pogadać z tymi, których nie widziało się czasami 30-40 lat. Spotkajmy się wszyscy, bo młodsi już nie będziemy. Powiadomcie innych ludzi tamtego czasu. Mam nadzieję, że covid nas nie zablokuje. Precz z komuną.

sobota, 9 lutego 2013

Nauka to, obok pracy dydaktycznej, podstawowy kierunek aktywności akademickiej. Nauka to bardzo specjalny obszar; wymaga skupienia, poświęcenia uwagi, dużego zaangażowania osobistego, cierpliwości bo od pomysłu do końcowego sukcesu droga daleka. Ponadto praca naukowa jest zwykle realizowana w zespołach zatem niezbędne są zdolności organizacyjne i umiejętność współpracy z innymi ludźmi. Pracy naukowej nie da się raczej realizować w „biegu”, przy okazji innych działań.

Tak skrótowo zarysowane wymagania stawiane badaczowi pokazują, że nauka to bardzo wymagająca dziedzina.

Chciałbym w poniższej ankiecie zadać kilka pytań Czytelnikom bloga. Intencją przygotowania tej ankiety było zebranie jak najbardziej reprezentatywnych danych dotyczących działalności naukowej pracowników naszej uczelni. Proszę o aktywny udział, a za trzy tygodnie pokuszę się o podsumowanie tej ankiety.

Create your free online surveys with SurveyMonkey, the world's leading questionnaire tool.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Nauka w Polsce jeszcze żyje tylko dzięki pasji, czasu prywatnego i własnych środków poświęconych na jej rozwój. Ale prawda jest taka, że jesteśmy naiwnymi idealistami, którzy pchają polską naukę do przodu, dają punkty uczelni, windują ją w rankingach, a to wszystko kosztem własnym, często kosztem rodziny (dziecko nie pojedzie na kolonię, bo jest ważniejszy wydatek, np. konferencja naukowa), kosztem własnego zdrowia (nieprzespane noce, bo trzeba złożyć publikację). Bardzo przykro to pisać, ale mamy nową formę niewolnictwa naukowego na własne życzenie + jako wynik systemu.

Anonimowy pisze...

Hm, brakuje nam inteligencji. Liczni profesorowie naszej Uczelni skutecznie łączą osiągnięcia naukowe z pasją zarabiania pieniędzy. I Ci, którzy tej umiejętnością nie zostali obdarzeni muszą poświęcać swoje dochody w imię pasji. Uczmy się od tych, którym dar łączenia obu pasji (naukowej i zarobkowej) został dany. Nie podaję przykładów, ale domyślni wiedzą, iż takich nie brakuje.

Anonimowy pisze...

To nie dar, ale możliwość dzięki przywilejowi. Profesor, najczęściej kierownik kliniki ma kasę na wszystko, zwykły pracownik odwrotnie, a do tego jest eksploatowany finansowo, łącznie z braniem kredytów na naukę i wyjazd na konferencje. Śmiech przez łzy.