wtorek, 14 sierpnia 2012
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1982 r). W roku 1980 był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów Ś.A.M. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. Przez służbę bezpieczeństwa scharakteryzowany jako: „...inicjator i założyciel NZS-u, aktywny uczestnik wielu negatywnych inicjatyw politycznych...”
Od 1994 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym S.U.M. Jest specjalistą chorób wewnętrznych (1989 r.). W roku 1993 uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2000 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. ”Pomiary ilościową metodą ultradźwiękową osób zdrowych (dzieci, kobiet i mężczyzn), kobiet w okresie pomenopauzalnym poddanych hormonalnej terapii zastępczej oraz kobiet i mężczyzn z przebytymi złamaniami o charakterze atraumatycznym: analiza oparta na grupie 3566 przypadków”. W 2001 roku był inicjatorem powstania Zakładu Chorób Metabolicznych Kości (pierwszego w kraju) oraz stworzył autorski program nauczania studentów medycyny w ramach zajęć z chorób wewnętrznych. W latach 1997-2023 opublikował w renomowanych periodykach medycznych, takich, jak: Journal of Bone and Mineral Research, Bone, Osteoporosis International, Maturitas, British Journal of Radiology, Journal of Clinical Densitometry, Ultrasound in Medicine and Biology, Dentomaxillofacial Radiology, Clinical Rheumatology, International Journal of Clinical Practice, Hormone and Metabolic Research, Journal of Bone Mineral Metabolism, Journal of Pediatrics Orthopaedics, Diabetologia, Medical Hypotheses, Gynecological Endocrinology, BMC Musculoskeletal Disorders, Journal of Ultrasound, Obesity Surgery, International Journal Journal of Surgery, Endokrynologia Polska, Public Health Nutrition, Climacteric, Journal of Musculoskeletal and Neuronal Interactions, Archives of Medical Sciences, Annals of Agric and Environmental Medicine, Journal of Human Health, Population and Nutrition, Aging Clin Exp Res, Adv Clin Exp Med i Information Sciences 126 oryginalne prace. Łączny Impact Factor prac pełnotekstowych wynosi 383,452 (wg danych Biblioteki Głównej SUM, 09.11.2023), liczba cytowań 2190 i współczynnik Hirscha 26 (wg bazy Scopus z 30.12.2022). W 2003 roku uzyskał tytuł profesora, a w 2004 roku stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 2010 profesora zwyczajnego. Pod jego kierunkiem 20 osób uzyskało stopień doktora nauk medycznych. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe przez Rektora S.U.M., a w 2004 i 2006 r. jego prace naukowe zostały wyróżnione Nagrodą Naukową Ministra Zdrowia. Jest organizatorem i kierownikiem naukowym podyplomowych kursów szkoleniowych dla lekarzy z zakresu chorób metabolicznych kości, ekspertem programu Horyzont 2020 oraz był ekspertem Unii Europejskiej w V, VI i VII Programie Ramowym. Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest żonaty, ma dwóch synów, żona Bogna jest profesorem medycyny, a jego hobby to narciarstwo zjazdowe i turowe oraz rower.
5 komentarze:
Za to odpowiedzialne są dotychczasowe władze SUM, bo nie stworzyły odpowiednich warunków naukowcom, tylko ich mobbingowały. I chociaż moje preferencje były inne, cieszę się, że wygrał mężczyzna i tandem kuraszewska-tenderowa odejdzie do lamusa. Myślę też, że gorszego rektora dotychczas nie było i już nie będzie. Mobbing, niesprawiedliwość i nepotyzm, mierzenie inną miarką siebie i swoich oraz pozostałych pracowników, pogarda dla ludzi były świadectwem tych czasów. Czas na zmiany.
Widać do czego zmierza ministerstwo, dać miliony tylko wybranym, wykosić wszystkich innych. Może to i dobrze, jeżeli w ministerstwie zapadną decyzje o likwidacji mało produktywnych naukowo uczelni.
To odcodzące władze uchwaliły fatalny, antypracowniczy Statut, który teraz będzie naprawiany. Wielu samodzielnych pracowników zostało poniżonych i upokorzonych. A pani rektor pochwaliła na rw twórcę tego statutu przewodnicząceo komisji statutowej za superowe wywiązanie się z obowiązków, a więc za lojalność i służalstwo wobec władz, za działania przeciwko ludziom.
A ja obserwując częstotliwość spotkań rektora-elektra z panią kanclerz mam wrażenie, ze powstaje o wiele groźniejszy układ który z pewnością przyniesie zmiany.....
... Może to i dobrze, jeżeli w ministerstwie zapadną decyzje o likwidacji mało produktywnych naukowo uczelni. ...
Na pewno niektóre uczelnie padną. Na studiach jest około 1,6 mln młodzieży. Mniej więcej równo na studiach państwowych i prywatnych. Niż demograficzny, który już jest w podstawówkach, to ok. 800.000 osób. Czyli niektóre uczelnie muszą być zlikwidowane.
Prześlij komentarz