Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Zapraszam do lektury książki o Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w naszej Uczelni w latach 1980-81. To był niezwykle dynamiczny okres polskie...
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Pluskiewicz jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1982 r). W roku 1980 był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów Ś.A.M. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. Przez służbę bezpieczeństwa scharakteryzowany jako: „...inicjator i założyciel NZS-u, aktywny uczestnik wielu negatywnych inicjatyw politycznych...”
Od 1994 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym S.U.M. Jest specjalistą chorób wewnętrznych (1989 r.). W roku 1993 uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2000 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. ”Pomiary ilościową metodą ultradźwiękową osób zdrowych (dzieci, kobiet i mężczyzn), kobiet w okresie pomenopauzalnym poddanych hormonalnej terapii zastępczej oraz kobiet i mężczyzn z przebytymi złamaniami o charakterze atraumatycznym: analiza oparta na grupie 3566 przypadków”. W 2001 roku był inicjatorem powstania Zakładu Chorób Metabolicznych Kości (pierwszego w kraju) oraz stworzył autorski program nauczania studentów medycyny w ramach zajęć z chorób wewnętrznych. W latach 1997-2023 opublikował w renomowanych periodykach medycznych, takich, jak: Journal of Bone and Mineral Research, Bone, Osteoporosis International, Maturitas, British Journal of Radiology, Journal of Clinical Densitometry, Ultrasound in Medicine and Biology, Dentomaxillofacial Radiology, Clinical Rheumatology, International Journal of Clinical Practice, Hormone and Metabolic Research, Journal of Bone Mineral Metabolism, Journal of Pediatrics Orthopaedics, Diabetologia, Medical Hypotheses, Gynecological Endocrinology, BMC Musculoskeletal Disorders, Journal of Ultrasound, Obesity Surgery, International Journal Journal of Surgery, Endokrynologia Polska, Public Health Nutrition, Climacteric, Journal of Musculoskeletal and Neuronal Interactions, Archives of Medical Sciences, Annals of Agric and Environmental Medicine, Journal of Human Health, Population and Nutrition, Aging Clin Exp Res, Adv Clin Exp Med i Information Sciences 1234 oryginalne prace. W 2024 roku nagrodzony Nagroda Ministra za całokształt dorobku. Łączny Impact Factor prac pełnotekstowych wynosi 398,256 (wg danych Biblioteki Głównej SUM, 09.11.2023), liczba cytowań 2405 i współczynnik Hirscha 27 (wg bazy Scopus z 17.11.2024). W 2003 roku uzyskał tytuł profesora, a w 2004 roku stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 2010 profesora zwyczajnego. Pod jego kierunkiem 20 osób uzyskało stopień doktora nauk medycznych. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe przez Rektora S.U.M., a w 2004 i 2006 r. jego prace naukowe zostały wyróżnione Nagrodą Naukową Ministra Zdrowia. Jest organizatorem i kierownikiem naukowym podyplomowych kursów szkoleniowych dla lekarzy z zakresu chorób metabolicznych kości, ekspertem programu Horyzont 2020 oraz był ekspertem Unii Europejskiej w V, VI i VII Programie Ramowym. Odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest żonaty, ma dwóch synów, żona Bogna jest profesorem medycyny, a jego hobby to narciarstwo zjazdowe i turowe oraz rower.
5 komentarze:
W dniu dzisiejszym odbyła się w CSK Ligota wzruszająca uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej powstaniu Solidarności i organizacji pomocy dla górników rannych w czasie pacyfikacji kopalni Wujek. Wydawało by sie, że była to uroczystość ważna nie tylko dla "kombatantów", ale i dla całej społeczności akademickiej, która ma swoją piękna kartę historii, swoich bohaterów i mentorów. Niestety na stronie SUM prózno szukać wzmianki o dzisiejszej uroczystości. Szkoda. Szkoda, też że organizatorzy nie zaprosili naszego "Noblisty", była by szansa na informację na pierwszej stronie.
Wracając jednak do głównego wątku, to jako młody pracownik naszej uczelni chylę czoła przed tymi wszystkimi ludzmi, których w tamtych czasach stać było na tak odważne kroki i niezłomną postawę. Tym większy szacunek iż wiem jak trudno jest choćby dzisiaj, w czasach nieporównywalnie łatwiejszych, stanąć z otwartą przyłbicą.
Dzisiaj nie jest wcale łatwiej niż 30 lat temu. Dalej bogaci wyzyskują biednych, ludzie nie mają szacunku do drugiego człowieka. Nie można mieć odmiennego zdania np. w pracy, bo zaraz jest się zagrożonym zwolnieniem lub przeniesieniem w inne nie zawsze korzystne miejsce pracy. Gdzie ta wolność i demokracja. Obserwując życie na naszej uczelni (i nie tylko) można stwierdzić, że w tej chwili to co nam się oferuje to zwyczajny "zamordyzm"
Byłam dziś w CSK, ludzi było dużo, nawet była rektor z mężem, ale to nic nie znaczy. Rektor i władza ma nas za nic, każdego z nas, przyszli tu z powodów czysto propagandowych. Nadal jednak wierzę, że zwycięży prawda, bo był tam Andrzej Rozpłochowski, legenda Solidarności!
Należy zwrócić uwagę na rozkład moralny samego środowiska akademickiego, bądź co bądź elity, choć to określenie dzisiaj niewiele znaczy. Konformistyczne postawy, układy i interesiki nadal w rozkwicie. Do tego odwracanie się gdy ktoś jest krzywdzony, bo można na tym stracić.
To prawda, zgadzam sie z komentatorem z godz.12:48. Rozkład moralny środowiska akademickiego, który krzywdzonych ludzi omija szerokim łukiem oraz pycha i arogancja władzy "idącej po trupach do celu" i której się wydaje, że sięga niebios. Kiedy to wszystko nabierze normalności? Władza człowiekowi wilkiem, ach, żeby się to wszystko wreszcie skończyło. I nikt z ich klanu nie kontynuował tej parodii.
Prześlij komentarz