poniedziałek, 18 lipca 2011

Przedstawiam stenogram spotkania w Senacie Uniwersytetu Warszawskiego z Panią Minister B. Kudrycką oraz doradcą Prezydenta RP Prof. M. Żyliczem. Dyskutowano o nadchodzącej reformie w polskich uczelniach. Jest to bardzo pouczający tekst, świadczący o tym, że społeczność akademicka tej uczelni od kilku miesięcy pracuje nad nowym statutem (rozpoczęła się wcześniej niż formalnie została podpisana ustawa). Dzięki temu przedstawiciele UW merytorycznie byli przygotowani do dyskusji. Stawiali bardzo istotne pytania, z których przebijała troska o przyszłość polskiej nauki. Ten zapis pokazuje jakie stoją wyzwania stoją przed polskimi środowiskami akademickimi oraz jakie trudności stoją przed twórcami odpowiedzialnymi za przygotowanie nowego statutu.

W UW myślą o tym od dawna, prowadzona jest otwarta dyskusja, a w naszej uczelni stoimy na początku drogi, w dodatku wcale nie widać by w tworzenie nowego prawa uczelnianego na lata, czyli statutu miały być zaangażowane szerokie kręgi społeczności akademickiej.
W naszej uczelni czas się zatrzymał, ciągle dominują wzorce z dawnych lat, gdy władza wiedziała sama co jest najlepsze, a głos społeczny służył jako przysłowiowy „listek figowy”.

Zachęcam do uważnego przeczytania tej relacji, pokazuje skalę problemów do rozwiązania. Niektóre omawiane problemy dotyczą np. nauk humanistycznych, ale większość to sprawy będące w centrum zainteresowania wszystkich polskich uczelni.

Stenogram ze spotkania

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Sa uczelnie, które projekty nowych statutów mają zamieszczone na swoich stronach w zakładce BIP, a co u nas w tej kwestii się dzieje? 1 październik jest już blisko a przecież poprzedza go okres wakacyjny?

Anonimowy pisze...

Nie widać dużego zainteresowania tym wątkiem. U nas nic się nie dzieje, bo wierzymy, że jakoś dotrwamy do końca kadencji. Na stronie naszej "ulubionej", ostatniej AM w kraju także cały czas widnieje bardzo stary statut, tak jakby się nic nie miało zmienić... Na szczęście są uczelnie, które chcą stawić czoło wyzwaniom wynikającym z nowych ustaw.

Anonimowy pisze...

A przewodniczący komisji statutowej to się czegoś boi, że nie zwołuje posiedzenia? Czego? Czy ma tak przykazane od zwierzchników? Dlaczego stary statut ma obowiązywać pod rządami nowej ustawy? Przecież jest z nią niezgodny. Stary statut bardzo krzywdził wielu pracowników.