Pomoc dla Ukrainy

To jest też moja wojna

Stowarzyszenie Pokolenie ING Bank Śląski: 46 1050 1214 1000 0023 2833 5191

Witajcie!! Zapraszam wszystkich na fb Pokolenia. Będziemy dokładnie informować o wszystkich przedsięwzięciach. Proszę o pilne wpłaty bo na granicy w Krościenku dramat i z samego rana trzeba kupić pampersy, soczki dla dzieci itp. Równocześnie prośba o dokładne czytanie naszych komunikatów na fb bo nie możemy się rozjeżdżać w działaniu. Jesteśmy w stałym kontakcie z zarządzaniem kryzysowym wojewody i pogranicznikami. Wiemy co jest potrzebne. Dzisiaj bus od nas był po ukraińskiej stronie, mamy grubo ponad setkę wolontariuszy, jutro zaczniemy uruchamiać punkty w 15 miastach. Musimy działać sensownie i rozważnie żeby pomagać, a nie po to żeby mieć satysfakcję. Poniżej tekst z fb.

Wracamy!! Od dawna nie uruchamialiśmy fb, ale Putin i jego agresja na Ukrainę zmusza nas do działania. Dlatego wracamy, bo to też jest nasza wojna. Ukraina krwawi, Ukraina walczy. Prezydent Zeleński przejdzie do historii jako bohater. Na naszych oczach zmienia się cały współczesny świat. Musimy sobie uświadomić, że tam giną ludzie, którzy walczą też o nasze bezpieczeństwo. Tę wojnę musimy wygrać, wszyscy razem, dla nas, naszych dzieci, wnuków i w imię zwykłej przyzwoitości. Dlatego bardzo proszę wszystkich o pomoc. Ogłaszamy zbiórkę, która pójdzie w dwóch kierunkach- pomoc dla armii ukraińskiej czyli kamizelki kuloodporne, hełmy i wszystko co służy do obrony, a nie jest bronią i nade wszystko na zestawy medyczne dla żołnierzy. Jeżeli ktoś chce dawać pieniądze na broń, to postaram się jutro podać właściwe konto, ale my się tym nie zajmujemy. Drugi kierunek to pomoc humanitarna dla uchodźców i ludności cywilnej na Ukrainie. W tym momencie mamy zamówienia od konkretnych ludzi na ponad 500 kamizelek i hełmów- to są już kwoty milionowe. Po kilka razy dziennie będę się starał dawać wpisy i informować o naszych działaniach. Precz z komuną.

czwartek, 10 kwietnia 2008

Idea otwartego publikowania wyników badań i swobodnej dyskusji nad nimi powstała wiele lat temu. Ziściła się wreszcie dzięki aktywności Narodowej Biblioteki Medycznej USA w postaci inicjatywy BioMed Central. Rok 2008 jest szczególny w historii idei otwartego publikowania. Od kwietnia tego roku wyniki wszystkich badań finansowanych przez National Institutes of Health, czyli badań finansowanych przez budżet USA, muszą być publikowane na stronach BMC. To już najwyższy czas by nasz Uniwersytet przystąpił do pełnego członkostwa w tej inicjatywie.

Linux – to większy problem. Decyzja o wymianie systemów operacyjnych w całej tak dużej instytucji, jaką jest SUM musi być poprzedzona dość wnikliwą analizą. Nie można jednak, a priori mówić "nie" takiemu pomysłowi.

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Oczywiscie w perspektywie czasu wymiana sprzetu wraz z oprogramowaniem w infrastrukturze SUM zgodnie z logika postepu technicznego jest nieuchronna. Nie wiem tylko, czy podobna operacja bedzie konieczna w nadchodzacej kadencji Rektora skoro obecny system dziala. Nalezy rowniez zastanowic sie jakiej klasy sprzet potrzebny jest na katedrach i klinikach, do jakich celow ma sluzyc, jakie wymogi ma spelniac. Komputery bez preinstalowanego Windowsa sa o kilkaset zlotych tansze. Dobrze napisany program dziala rowniez na gorszym sprzecie. Kolejne edycje Windowsa wymagaja coraz mocniejszego sprzetu. Dobrym rozwiazaniem moze byc zakup komputerow o podobnej konfiguracji przez SUM do poszczegolnych katedr i klinik u jednego producenta po korzystnej cenie z wynegocjowanym odpowiednio dlugim czasem gwarancji, oczywiscie w pierwszym rzedzie po wykluczeniu towarow felernych (sprawdzone fora dyskusyjne, techniczna prasa w USA). Ponadto podobna konfiguracja sprzetowa wszystkich komputerow umozliwia opracowanie jednego dysku intalacyjnego wnet po instalacji oddajacego gotowy do uzytku system. Instalacja taka moze odbywac sie rowniez przez siec wewnatrzuczelniana, zdalnie sterowana przez administratora calego systemu. Nie sa to na pewno kwestie latwe jesli chodzi o wdrozenie rozwiazan dla duzych instytucji. Aczkolwiek nasze polskie zapoznienie technologiczne odgrywa tu korzystna role. Mozemy wzorowac sie na sprawdzonych juz i dobrze funkcjonujacych zagranicznych rozwiazaniach, szukac systemow skala podobnych do naszego w SUM.

Musimy rowniez przypatrzyc sie czy nasze uczelniane drukarki sa wydajne i ekonomiczne zarazem. W zwiazku z nadchodzacym zmierzchem czasopism, uwolnieniem prac naukowych przez National Institute of Health coraz wiecej w naszej pracy bedziemy poslugiwac sie wydrukami elektronicznych plikow.

Najbogatsze uczelnie korzystaja z najtanszych, najlepszych i adekwatnych do ich potrzeb rozwiazan. Nie nalezymy do bogatych, ale nie nalezymy rowniez do biednych. Dobre zarzadzanie w ciagu kilku lat zwiekszy pule pieniedzy do wydania na cele intelektualne, nie zas na starzejace sie z kazdym dniem maszyny.